Afrykański pomór świń to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą chorują świnie domowe oraz dziki. Nie stwierdzono, by człowiek był podatny na działanie wirusa ASF, dlatego choroba ta nie stwarza realnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Przynosi jednak duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu ogniska choroby.
W związku z występowaniem choroby wprowadzono obszary objęte restrykcjami w transporcie przede wszystkim świń, jak również mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń. Do tej pory w Polsce odnotowano 21 ognisk choroby. Decyzją Komisji Europejskiej osiem gmin z naszego powiatu zostało włączonych do tzw. strefy ochronnej, informowaliśmy o tym w artykule: ASF na Lubelszczyźnie.
Aby wyjaśnić zagrożenie związane z chorobą Powiatowy Lekarz Weterynarii organizuje spotkania informacyjne dla hodowców. Takie szkolenia odbyły się już m.in. w Aleksandrowie i Tereszpolu. W ubiegłym tygodniu z Jackiem Sakiem , Powiatowym Lekarzem Weterynarii spotkali się hodowcy z gmin Turobin i Goraj. Następne spotkanie zaplanowano w poniedziałek, 22 lipca o godz. 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu przy ul. Nowej 5.
Szkolenia są okazją do zapoznania się ze specyfiką choroby, programem bioasekuracji obejmującym podstawowe zasady ochrony stad przed wirusem ASF, zasadami określającymi wielkość strefy zapowietrzonej i zagrożonej wokół wyznaczonych ognisk oraz różnicami pomiędzy strefami zapowietrzoną i zagrożoną (3km + 7 km wokół ogniska), a wynikającymi z przepisów unijnych obszarami: ochronnym, objętym restrykcjami i zagrożenia (tzw. obszary czerwony, niebieski i żółty).