Fotowoltaika w 2023 roku - poznaj nowe przepisy
W kwietniu 2022 roku w życie weszła nowa regulacja dotycząca rozliczenia prosumentów z nadwyżek energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Zmiana dotyczy kosztów, jakie posiadacze instalacji będą musieli ponieść w przypadku odkupienia oddanej wcześniej energii.
Do tej pory wyprodukowaną nadwyżkę energii można było oddać do sieci energetycznej. W przypadku niedoboru posiadacz fotowoltaiki mógł odebrać do 80% oddanej wcześniej energii - bezpłatnie.
Nowe przepisy zmieniają te zasady. Obecnie uzyskaną energię można zbyć po cenie hurtowej. W przypadku ponownego odbioru koszty będą już większe - dystrybutor odsprzeda energię po cenie detalicznej. To oznacza, że prosumenci mogą w tej sytuacji ponieść większe koszty.
Fotowoltaika - jakie korzyści może przynieść?
Sama zmiana przepisów nie sprawia jednak, że fotowoltaika w Polsce przestała być opłacalna. To wciąż rozwiązanie, po które warto sięgać - zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw. Jakie korzyści może przynieść instalacja?
- Ograniczenie wydatków na energię elektryczną;
- w miesiącach z nadprodukcją energii - możliwość sprzedaży nadwyżek;
- pozytywny PR firmy - proekologiczny wizerunek;
- bezobsługowa instalacja - nie wymaga dodatkowego inwestowania w nadzorowanie pracy;
- amortyzacja kosztów.
Jak sfinansować zakup instalacji?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch form finansowania instalacji fotowoltaicznej.
Leasing na fotowoltaikę - rozwiązanie przypominające dzierżawę. Umożliwia korzystanie z instalacji i spłatę w formie miesięcznych rat leasingowych. Leasing fotowoltaiki nie wymaga zaangażowania dużych środków - wpłata własna na inwestycję może wynosić od 10%.
W zależności od wybranej formy leasingu (operacyjnego lub finansowego), instalację można wykupić po zakończeniu umowy lub automatycznie przejdzie ona na własność firmy.
Pożyczka na fotowoltaikę - rozwiązanie podobne do kredytu, z tą różnicą, że dzięki formalnościom ograniczonym do minimum, można ją uzyskać znacznie szybciej. Choć obniża zdolność kredytową firmy, może być bardziej opłacalna pod względem kosztów miesięcznych.
W ramach leasingu można sfinansować jedynie części ruchome instalacji. Pożyczka natomiast pokrywa również koszty elementów konstrukcyjnych.