Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNOGRÓD
2013.04.21 13:07

Diabetycy o farmach wiatrowych

Na terenie gminy Tarnogród powstanie farma wiatrowa o łącznej mocy do 54 MW wraz z niezbędną infrastrukturą. Temat ten od kilku lat wzbudza emocje, ze względu na możliwy wpływ wiatraków na organizm ludzki. W sprawę postanowili włączyć się diabetycy z Tarnogrodu. Zgoda na ich udział w postępowaniu administracyjnym dotyczącym decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych została wydana przez burmistrza miasta.
Diabetycy o farmach wiatrowych
Diabetycy o farmach wiatrowych

Dyskusja o planach wybudowania farmy wiatrowej na terenie gminy Tarnogród trwa od ponad dwóch lat. Już w 2011 roku odbyły się spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi przeznaczeniem swoich działek pod wiatraki. Wówczas pojawiały się zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie dotyczące takiej formy produkcji energii elektrycznej. By pomóc mieszkańcom w podjęciu decyzji władze gminy postanowiły o zorganizowaniu wyjazdu do miejscowości, w której od dawna tego typu farmy funkcjonują z powodzeniem.

Kilka miesięcy później zorganizowane zostało spotkanie poświęcone zaletom i wadom ustawienia wiatraków. Firma Megawat, która planuje ich ustawienie na terenie gminy, odpowiadała na pytania dotyczące wpływu urządzeń na zdrowie człowieka, ale także o korzyściach nie tylko ekonomicznych, ale także społecznych, czy gospodarczych. Bilgorajska.pl informowała o tym w artykule pt. Strefa dobrych wiatrów.

Podczas spotkania próbowano przekonać mieszkańców do tego, że ich obawy dotyczące zbyt dużego natężenia hałasu nie mają uzasadnienia, przedstawiciele inwestora mówili, że nie istnieje choroba wibroakustyczna, ani oddziaływanie elektromagnetyczne.

Jednak nie wszyscy byli przekonani co do słuszności tych twierdzeń. I właśnie ewentualna szkodliwość farm wiatrowych spowodowała, że do postępowania administracyjnego dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia postanowili włączyć się diabetycy z Tarnogrodu. By stowarzyszenie było stroną w postępowaniu zgodził się burmistrz miasta Eugeniusz Stróż.

- Stowarzyszenie działa w porozumieniu ze społecznością lokalną na rzecz ochrony zdrowia, przyrody i krajobrazu. a inwestycja zlokalizowana będzoe w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, ogródków działkowych, stawów rybnych, siedlisk ptaków chronionych i w sposób trwały będzie oddziaływać na walory przyrodnicze oraz krajobrazowe tego obszaru. Inwestycje polegące na budowie elektrowni wiatrowych mogą mieć wpływ zarówno na zdrowie zamieszkujących w sąsiedztwie ludzi, jak i środowisko - uznało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 1 w Tarnogrodzie, na dowód przedstawiając opinię Prof. dr hab. n. med. Marii Podolak-Dawidziak dotyczącą infradźwięków, czyli długich fal wytwarzanych przez wiatraki prądotwórcze.

- Ujemne skutki oddziaływania na organizm ludzki fal infradźwiękowych wytwarzanych przez wiatraki potwierdzają międzynarodowe zespoły naukowców. Jedyne, co możemy zrobić na pewno, to albo je wyeliminować, albo po prostu przenieść człowieka w inne miejsce. Ochrona przed infradźwiękami jest niemożliwa ze względu na znaczne długości fal infradźwiękowych, dla których betonowe ściany, przegrody, ekrany i pochłaniacze akustyczne są nieskuteczne - napisała prof. Podolak-Dawidziak.

Diabetycy przedstawili także opinię dotyczącą zagrożeń związanych z eksploatacją i awariami turbin wiatrowych. - Łopaty turbiny wiatrowej oraz gromadzące się na nich lód, śnieg lub inne osady przemieszczają się z ogromnymi prędkościami. W chwili odseparowania się od turbiny jakiegokolwiek elementu może on zostać odrzucony na znaczną odległość. Dla typowej turbiny o mocy kilku megawatów odłamki lodu o masach od kilku do kilkunastu kilogramów mogą być
odrzucane na odległość ponad 700 m - stwierdził prof. dr hab. Grzegorz Pojmański z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Koło diabetyków chce więc doprowadzić do tego, by określona była minimalna odległość wiatraków od budynków, nie mniejsza niż 3 km.

Farmy wiatrowe to też szansa. Bilans energetyczny Polski jest ujemny. W województwie lubelskim wytwarzane jest 450 megawatów, a nasz region potrzebuje mocy energetycznej 1400 megawatów. Specjaliści liczą, że około 900 mogą dać właśnie powstające farmy wiatrowe. Jakie będą losy wiatraków prądotwórczych, które planuje się ustawić na terenie gminy Tarnogród? Na to pytanie odpowie przyszłość.

red.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Diabetycy o farmach wiatrowych, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 8758
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
eba-149
~ ciekawy  Szpital obronili!! referendum zrobili!! to teraz nastąpił czas na wiatraki?? A ja to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać?? Może ktoś podpowie!!
21 kwietnia 2013
+17
-2
Ostatnio dodane komentarze
PL
d4d-730
~ do laik   wszystko znajdziesz na stop wiatrakom eu strona eko-terrorystów:)
3 stycznia 2014
brak ocen
PL
883-5d9
~ Tatiana IBEK, Białystok   INFO DLA DIABETYKÓW / CUKRZYCA TYPU 2! ***** (Aktualizacja linku)
________________________________________________________________________________
ZOBACZ ZATEM: NISKIE WĘGLOWODANY. (NEWS)
Niezbędna, kreatywna energia.
CUKRZYCA TYPU 2, OTYŁOŚĆ, ZŁA DIETA NIE. WIEDZA TAK. *****
50.TEMAT.
a._: http://www.mojacukrzyca.pl/forum/viewthread.php?thread_id=14&pid=63#post_63
________________________________________________________________________________
29 września 2013
+2
-0
PL
883-5d9
~ Tatiana IBEK, Białystok   INFO DLA DIABETYKÓW / CUKRZYCA TYPU 2! *****
________________________________________________________________________________
ZOBACZ ZATEM: NISKIE WĘGLOWODANY. (NEWS)
Niezbędna, kreatywna energia.
CUKRZYCA TYPU 2, OTYŁOŚĆ, ZŁA DIETA NIE. WIEDZA TAK. *****
50.TEMAT.
a._: http://sieradzanie.pl/post22314.html#p22314
________________________________________________________________________________
22 kwietnia 2013
+2
-0
PL
9d3-f9e
~ laik  do ~ Warto się dowiedzieć???   A możesz napisać kto przeprowadził takie badania i gdzie można się z nimi zapoznać. Chętnie zobaczę jakieś konkrety, bo do tej pory nie znalazłem żadnej publikacji. Wszystko to goły tekst bez dowodów, autorów badań. Nawet nasze ministerstwo nie posiada takowych, a tu proszę - chyba coś przeoczyli !
21 kwietnia 2013
+1
-0
GB
351-e2c
~ mika  do ~ Warto się dowiedzieć???   tak i tylko w Polsce,u nas zawsze bedzie bieda i zacofanie,jak nie ptaszki lataja to znowu wiatraki cos emituja.to tylko u nas,w calej europie sa wiatraki i jest oki
21 kwietnia 2013
+2
-0
PL
9d3-f9e
~ ludzik   Wiatraki wykazują już negatywne oddziaływanie na etapie planowania. W miejscowościach gdzie planuje się ich budowę u mieszkańców obserwuję się nerwowość, nadpobudliwość, przy sklepach ma miejsce wzmożona konsumpcja alkoholu i papierosów. Antagonistyczne stosunki występują głównie pomiędzy właścicielami działek na których mają powstać wiatraki a sąsiadami którzy nic z tego nie mają. Na efekty wcale nie trzeba czekać 1-4 lata jak pisze autor "Warto się dowiedzieć" ponieważ w efekcie wywołanych sprawą rękoczynów pijanych zwolenników i przeciwników bójek dochodzi do złamań, ubytków uzębienia, stłuczeń już w pierwszych dniach od ogłoszenie przez gminy informacji o lokalizacji przyszłych farm wiatrowych. Ludzie OSTRZEGAM !!!!! Wiatraki zabijają już na etapie ich planowania !!!!!!
21 kwietnia 2013
+10
-1
PL
10d-b26
~ Big Mac   Zacofani. eh niech polska dalej zostaje z tyłu.
21 kwietnia 2013
+8
-2
PL
fe4-4e1
~ Warto się dowiedzieć???   Infradźwięki zabijają ludzi w tym szczególnie dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.
W poszczególnych okresach objawy są następujące: 1 roku do 4 lat zaburzenia nastroju, migreny, depresja, agresywność, irytacja, nietolerancja na hałas, zaburzenia równowagi, uporczywe infekcje narządów oddechowych, bronchit, uszkodzenia pęcherzyków w oskrzelach i płucach. 4 do 10 lat - patologia całego organizmu rozprzestrzenia się na wiele organów powodując: osłabienie układu odpornościowego, alergie, patologie kardiologiczne, w tym gęstnienie osierdzia, padaczka, bóle kręgosłupa i w klatce piersiowej. ponad 10 lat bóle głowy, bóle stawów, silne bóle mięśni, wrzod
21 kwietnia 2013
+2
-14
PL
eba-149
~ ciekawy   Szpital obronili!! referendum zrobili!! to teraz nastąpił czas na wiatraki?? A ja to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać?? Może ktoś podpowie!!
21 kwietnia 2013
+17
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
26 listopada 2022 Biłgoraj
Znamy nazwiska radnych Młodzieżowej Rady Miasta
Burmistrz Biłgoraja ogłosił wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta w kadencji 2022-2024. W I kadencji w funkcję radnych pełnić będzie 18 uczniów biłgorajskich szkół.
dzisiaj, 11:21 Biłgoraj
33-latka straciła prawie 300 tys. zł
we wtorek, godzina 08:25 Gmina Biłgoraj
Ruszyła sprzedaż węgla w gminie Biłgoraj. Ile kosztuje tona opału?
2 grudnia 2022 Biłgoraj
W Biłgoraju śmieci będą droższe
A przynajmniej takie są plany. Jednym z punktów najbliższe sesji Rady Miasta będzie przyjęcie uchwały dotyczącej zmiany metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Ile będziemy płacić w przyszłam roku za odbiór śmieci?
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
W mieście grasuje lis. Jak się zachować?
dzisiaj, 12:05 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w poniedziałek, godzina 08:55 Biłgoraj
Będą obowiązywać nowe stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych
Rada Miasta Biłgoraja zajmie się kwestią ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych na terenie miasta Biłgoraja. Radni będą dyskutować na ten temat podczas najbliższej sesji. Jakie ceny mają obowiązywać?
w czwartek, godzina 09:47 Biłgoraj
GOPS w nowej siedzibie
w poniedziałek, godzina 12:13 Tereszpol Zygmunty
Policja poszukuje zaginionego 20-latka [AKTUALIZACJA]
30 listopada 2022 Biłgoraj
Wybrano wykonawcę basenu w Biłgoraju. Starosta: "Pozdrawiam niedowiarków"
Ta długo wyczekiwana inwestycja ma szansę na realizację. W środowe popołudnie 30 listopada Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął uchwałę o wyborze wykonawcy zadania. Pierwszy etap pochłonie prawie 30 mln zł.
dzisiaj, 07:50 Dereźnia Solska
Najlepsi z wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 17:01 Biłgoraj
Młodzi radni odebrali nominacje
dzisiaj, 14:01 Sokołówka Kolonia
Zderzenie osobówki z łosiem na DW nr 835
W czwartek 8 grudnia na drodze wojewódzkiej nr 835 doszło do zdarzenia drogowego. Kierująca hyundaiem 19-latka wjechała w łosia. Zwierzę nie przeżyło zderzenia.
we wtorek, godzina 10:29 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe na ul. Lubelskiej. Policjanci sporządzili wniosek do sądu
1 grudnia 2022 Gorajec
Ośmiu chętnych na budowę obwodnicy, dzięki której ciężarówki ominą Biłgoraj
30 listopada 2022 Czarny Las-Kolonia
W nowym roku miejscowość w powiecie zmieni nazwę?
Wraz z początkiem 2023 roku niektóre miejscowości w Polsce mogą zmienić nazwy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród nich znalazła się wieś w powiecie biłgorajskim.
w czwartek, godzina 15:55 Biłgoraj
Zmarł Honorowy Obywatel Biłgoraja
dzisiaj, 08:07 Biłgoraj
W Biłgoraju zapłonął znicz olimpijski
w środę, godzina 18:33 Biłgoraj
Ile zapłacimy za śmieci? Radni podjęli decyzję
W środę 7 grudnia odbyła się XL sesja Rady Miasta Biłgoraja. Jednym z punktów w porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami. W planach była podwyżka. Jaką decyzję podjęli radni?
w niedzielę, godzina 08:35 Tereszpol
Już jest tani węgiel dla mieszkańców
w czwartek, godzina 08:05 Lubelszczyzna
Pierwsze powołania żołnierzy rezerwy do 2 LBOT
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl