O czym książka "7 dni"? Cytujemy: "Jeden prześladowca, jeden cel, dwie ofiary…Jess jest otyła, nosi niemodne ubrania, jest nieśmiała i nie chce rzucać się w oczy. Kez to jej przeciwieństwo - przebojowa, atrakcyjna i jedna z najbardziej popularnych dziewcząt w szkole. Ich drogi krzyżują się pewnego popołudnia, a Kez zaczyna zamieniać życie Jess w piekło, dręcząc ją i upokarzając. Cała sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna jakby się wydawało, ponieważ z pozoru idealna Kez, za fasadą pewności siebie, ukrywa bolesną tajemnicę…Książka skonstruowana jest na zasadzie równoległych narracji, z perspektywy dwóch głównych bohaterek. Akcja rozgrywa się na przestrzeni tygodnia - 7 dni, w szybkim tempie, nawiązując w pewien sposób do stylu życia nastolatków na portalach społecznościowych. Niektóre rozdziały poprzedzają wpisy na facebooka wraz z komentarzami. Źródło www. instytutksiazki.pl
Klubowiczki od 17 września zaczęły gorączkowe przygotowania do dyskusji, bo to właśnie wtedy pojawiły się książki w bibliotece. Było czytanie lektury, szukanie pomysłów jak przygotować dyskusję i promocja wydarzenia na blogu klubu oraz fanpage biblioteki. Wreszcie nadszedł 8 października, godz. 17,00 - rozpoczęła się dyskusja. Już sam początek był podniecający dla uczestniczek, mających świadomość, że właśnie w tym samym czasie w całej Polsce młodzi ludzie rozmawiają o tej pozycji. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przeczytania słów Rzecznika Praw Dziecka Marka Michałka na temat tej książki. Klubowiczki podzieliły się na dwie grupy, które reprezentowały główne bohaterki Jess i Kez. Było głośne czytanie ciekawych wypowiedzi Kez i Jess. Potem zaczęła się bardzo ekscytująca dyskusja. Uczestniczki rozmawiały na temat postaw dziewczyn z książki, mówiły co najlepszego i najgorszego zrobiła Kez i Jess. Zastanawiały się jak wiele może się wydarzyć w czasie tygodnia, jakie konsekwencje pociągały za sobą wybory bohaterek? Czy mogły sobie poradzić inaczej ze swoimi problemami? Dyskusja wywołała wiele emocji. Zmusiła uczestniczki (klubowiczki i gości) do refleksji, o których mówiły głośno ale i do tych, które pozostały we wnętrzu każdej z nich. Młodzież doceniła świetną fabułę książki, która porusza ważne problemy i jednocześnie pomaga sobie z nimi radzić. Spodobał jej się także ciekawy pomysł podziału na dni tygodnia, nowoczesna okładka i przejrzysty druk. Dziewczyny oprócz własnych przemyśleń na temat tej pozycji przygotowały również karteczki z nazwą drużyn, kolorowe znaczniki, które rozświetliły kolorami książki oraz specjalne plakaty. Było coś dla ducha, ale było też i dla podniebienia, bo na spotkaniu pojawiła się pyszna pizza.
Była wspaniała uczta literacka, dopisywały humory - tak udanych spotkań życzymy sobie więcej. Młodzież nie zapomniała o czytaniu. Ta ogólnopolska dyskusja, jest dowodem na to. Książka (fajnie, że bardzo realistyczna bez wymyślonych wampirów, aniołów itd., które ostatnio zalały literaturę dla młodych ludzi) rozbudziła apetyty czytelnicze. Gratulujemy autorce i organizatorom akcji.