Rehabilitacja lecznicza odbywa się w ramach prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prewencji rentowej. - Prawo do skorzystania z niej mają ubezpieczeni zagrożeni częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, oraz osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Rehabilitacja odbywa się w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym - informuje Dorota Tochman, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Biłgoraju. - Wsród osób, które podlegają rehabilitacji są osoby m.in. ze schorzeniami narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatycznymi, układu oddechowego, oraz kobiety po operacji onkologicznej gruczołu piersiowego - dodaje rzecznik Tochman.
Na ten rok w 78 ośrodkach rehabilitacyjnych w całym kraju ZUS zakontraktował 75,5 tys. miejsc. Spośród nich wykorzystanych zostało już blisko 42,6 tys. Z rehabilitacji leczniczej w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju skorzystało dotychczas 381 osób. - Najczęście j z rehabilitacji korzystały osoby ze schorzeniami narządu ruchu. Takich osób było 299.
Kolejną pod względem liczebności grupą, która dotychczas skorzystała z rehabilitacji, były osoby ze schorzeniami układu krążenia - 37 osób, układu oddechowego - 16 osób, oraz schorzeniami psychosomatycznymi 29 osób.
Od stycznia br. ZUS rozpoczął kierowanie na rehabilitację leczniczą po operacji gruczołu piersiowego oraz po zabiegach artroskopowych.
Aby otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą konieczne jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wystawione przez lekarza orzecznika ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi wszystkie związane z rehabilitacją koszty wraz z kosztami przejazdu.