Kilka kilogramów na plecach to standard. Niektóre szkoły zapewniają swoim uczniom możliwość pozostawienia części przedmiotów, inne kupują książki, które uczniowie wykorzystują podczas lekcji. Tak zrobiło np. Gimnazjum Nr 2 w Biłgoraju. Pisaliśmy już o tym w artykule pt. Lżejszy los gimnazjalisty.
Niestety to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Tornistry większości uczniów są za ciężkie. Kilka tygodni temu w całym kraju przeprowadzona została akcja ważenia plecaków. Dotyczyła szkół podstawowych oraz gimnazjów, na terenie których funkcjonował gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
Zgodnie z planem zasadniczych przedsięwzięć na 2016 r., w oparciu o wytyczne otrzymane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeprowadzono ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów także na terenie powiatu biłgorajskiego.
- Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Biłgoraju została wytypowana do przeprowadzenia badań w 2 szkołach podstawowych (1 miejskiej i 1 wiejskiej), 2 klasach w każdym z roczników tzn. w 12 oddziałach. Ocenie poddano wiek (w latach, miesiącach), płeć, ciężar ciała dziecka, ciężar tornistra - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Joanna Sarzyńska, rzecznik PSSE w Biłgoraju i dodaje: - Pomimo obowiązującego od kilku lat przepisu prawnego, który mówi "w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewnia się uczniom możliwość pozostawienia części przyborów i podręczników szkolnych", ciężar tornistra uczniowskiego często przekraczał ustalone zalecenia (waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 % masy ciała ucznia).
Opracowane wyniki badań przesłano do dyrektorów szkół, celem wykorzystania służbowego.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia, które powinny ułatwić życie uczniom. Ważne, by tornister posiadał usztywnioną ściankę przylegająca do pleców, jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej, tornister powinien mieć równe, szerokie szelki, długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców, zalecane jest też dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej, tornister należy nosić na obu ramionach.
Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek. To rodzice powinni kontrolować zawartość plecaków, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.