Tradycyjnie już sezon artystyczny w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu rozpoczyna się dokładnie 3 maja. Tego dnia na gości czekają atrakcje takie jak: koncerty, czy wystawy. Nie inaczej było i w tym roku. Wszystkich miłoścników sztuki w Nadrzeczu witali gospodarze Alicja i Stefan Szmidtowie.
Inaugurację rozpoczął wernisaż malarstwa Krzysztofa Pasztuły, urodzonego w 1953r. w Dobrzanach koło Stargardu Szczecińskiego, absolwenta katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendysty Ministerstwa Kultury i Sztuki, autora 39 wystaw indywidualnych, uczestnika ponad 200 wystaw zbiorowych.
Po wernisażu malarstwa uczestnicy mogli wysłuchać koncertu najpiękniejszych pieśni polskich autorstwa: F.Chopina, St. Moniuszko, M. Karłowicza, Z. Noskowskiego w wykonaniu Katarzyny Guran i Joanny Błażej - Łukask. Repertuar tego koncertu przypomina najpiękniejsze pieśni polskie "opowiadające" niejako historię naszego Kraju i Narodu - niejednemu słuchaczowi zakręci się łezka wzruszenia w oku.
Wieczór zakończył spektakl Fundacji Kresy 2000 "Lekcja Polskiego" w reż. Zdzisława Wardejna, na podstawie tekstu Anny Bojarskiej w doborowej obsadzie - Zdzisław Wardejn - Tadeusz Kościuszko, Natalia Matuszek - Emilia Zeltner, Stefan Szmidt - Generał Paszkowski i Alicji Jachiewicz - Szmidt - Hrabina Lubomirska. Akcja spektaklu rozgrywa się w Szwajcarii, gdzie ostatnie miesiące życia spędził Tadeusz Kościuszko, m.in. udzielając korepetycji z języka polskiego młodej Szwajcarce - córce właścicieli wynajmowanego mieszkania. Rzecz traktuje o polskości i europejskości, zagmatwanych i tragicznych losach Polaków i emigracji polskiej, naszej historii i jej związku z Europą, a także o późnej miłości bohatera narodowego.