Przed koncertem o historii prawosławia w naszym regionie opowiedział obecny proboszcz parafii prawosławnej ks. Karol Wilkiel
Jak podkreślił ksiądz Wilkiel, historia Biłgoraja świadczy o wielokulturowości tego miasta. - Biłgoraj od lat był zamieszkiwany przez wielu wyznawców religii prawosławnej. Pierwsza Cerkiew w Biłgoraju była zbudowana w 1617 roku jeszcze jako prawosławna o czym świadczył napis na jednej z belek cerkiewnej budowli.Wspomniana stara Cerkiew została zrujnowana w połowie XVIII stulecia. W latach 1790-1793 została zbudowana dzisiejsza murowana Cerkiew św. Jerzego, która w roku 1919 została przejęta i zamieniona na świątynię rzymskokatolicką - mówił ks. Karol Wilkiel.
W 1875 roku kościół Św. Jerzego przy ulicy Kościuszki został przeznaczony na cerkiew prawosławną, był przez wyznawców prawosławia użytkowany do 1914 roku. W tym to roku wraz z ustępem administracyjnym imperium rosyjskiego, wszystkich prawosławnych ewakuowano do Rosji. - W Biłgoraju została wówczas niewielka grupa prawosławnych, mimo to nabożeństwa wciąż się odbywały, tylko niesystematycznie. W 1921 roku społeczność prawosławna zaczęła powracać w rodzinne strony. Nabożeństwa prawosławne z braku świątyni odbywały się w domach prywatnych a w okresie letnim na cmentarzach. O tym, że w latach 20- tych społeczność prawosławna w Biłgoraju stanowiła pokaźną grupę mieszkańców miasta może świadczyć fakt, że w 1927 roku prawosławni gościli u siebie zwierzchnika Kościoła prawosławnego, metropolitę Dionizego, kiedy odwiedzał ten teren - zaznaczył ks. Wilkiel.
W czasie II wojny światowej, w 1941 roku, cerkiew znowu zaczęła należeć do wyznawców Prawosławia. Trwało to do roku 1945, w którym to nastąpiła akcja wysiedleńcza społeczności prawosławnej na ówczesną sowiecką Ukrainę. W mieście zostało ich niewielu. Taka sytuacja pojawiła się we wszystkich parafiach prawosławnych w powiecie biłgorajskim. Pozostała społeczność prawosławna w Biłgoraju z braku świątyni musiała uczęszczać do oddalonej o 20 km świątyni w Tarnogrodzie. Taki stan rzeczy trwał aż do roku 2006. W tym że roku Diecezja Lubelsko-Chełmska zakupiła dom wraz z placem na potrzeby społeczności prawosławnej zamieszkującej Biłgoraj.
W czerwcu 2006 roku Parafia Prawosławna pw. Św. Jerzego w Biłgoraju została ponownie erygowana po wieloletniej przerwie. Na proboszcza został powołany młody duchowny ks. mgr Jarosław Biryłko. W wrześniu tego samego roku po zaadaptowaniu pomieszczeń gospodarczych na kaplicę w której odprawiane są nabożeństwa została poświęcona przez arcybiskupa Abla Po raz pierwszy od wielu lat mieszkańcy Biłgoraja i okolic mieli możliwość uczestniczenia w Świętej Liturgii w swoim mieście. Parafia zaczęła się szybko rozwijać.
16 listopada 2008 roku w Biłgoraju odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę cerkwi pw. św. Jerzego.
Pierwsza liturgia odbyła się 8 marca 2015 roku. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo w artykule: Pierwsza msza w nowo wzniesionej cerkwi
Obecnie parafia liczy około 50 osób mieszkających w mieście i okolicznych miejscowościach.
Dla biłgorajskiej publiczności wystąpił dziś w BCK Chór Męski "Perfectum", działający przy Dziesięcinnym Monasterze w Kijowie na Ukrainie.