Pod koniec czerwca br. został uchwalony regulamin budżetu obywatelskiego. Był on odpowiedzią na postulaty wielu mieszkańców i radnych. - Jego istota sprowadza się do przeprowadzenia konsultacji społecznych w celu wyłonienia zadań do realizacji ze środków publicznych. Podkreślić należy, iż projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego muszą mieścić się w obszarze zadań własnych gminy, tzn. powinny służyć zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców - wyjaśniał wówczas burmistrz Janusz Rosłan.
Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pierwszy budżet obywatelski w Biłgoraju.
Ustalono, że minimalna obligatoryjna kwota przeznaczona na budżet obywatelski to 100 000 zł rocznie z możliwością jej zwiększenia na etapie tworzenia projektu budżetu miasta Biłgoraj.
Jak poinformował skarbnik miasta Roman Żuk od połowy listopada mieszkańcy będą mieć możliwość składania wniosków do budżetu obywatelskiego. Propozycje zadań można przedstawiać od 15 do 30 listopada. Wniosek może złożyć grupa co najmniej 10 mieszkańców. Każda osoba może poprzeć dowolną ilość wniosków, ale zagłosować można tylko na jeden z nich. W głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat. Wprowadzono ograniczenia w postaci wymogu, aby w głosowaniu uczestniczyło minimum 500 mieszkańców miasta Biłgoraj.
Formularz zgłoszenia należy złożyć w biurze podawczym Urzędu Miasta. Proponowane zadania muszą mieścić się w katalogu zadań publicznych (czyli takie, na które gmina może przeznaczyć środki publiczne), jednak ta kwestia będzie weryfikowana przez urzędników. Zaakceptowane projekty będą umieszczone na liście wniosków, wtedy rozpocznie się głosowanie na konkretne zadania inwestycyjne. Wszystkie informacje będą umieszczane na stronie Urzędu Miasta, w zakładce "budżet obywatelski" - http://www
- Jeśli budżet obywatelski będzie cieszyć się dużym poparciem będzie rozwijany, na tym polega jego istota. Dlatego zachęcamy do składania wniosków - dodał skarbnik Żuk.