- Dziękuję Wam za to, że bohatersko się spisujecie, bo bierzecie środki, które są środkami wygasającymi. A dajemy te środki tuż przed ich wygaśnięciem w związku z tym, że rzeczywiście jest to praca, która jest do wykonania bardzo szybko i jest to praca bardzo ważna. Stąd pewnie Państwa gotowość do ich wydatkowania - powiedział do zebranych samorządowców wojewoda Czarnek.
Promesy otrzymały gminy: Krzczonów, Komarów Osada, Łaziska, Goraj, Zakrzówek, Krynice, Sułów, Strzyżewice, Radecznica, Biszcza, Urzędów, Dzierzkowice, Batorz, Fajsławice, Stary Zamość, Dzwola, Godziszów, Leśniowice, Tyszowce, Kazimierz Dolny, Bychawa, Tomaszów Lubelski, Modliborzyce oraz powiaty: lubelski, biłgorajski i krasnostawski.
Po wręczeniu promes wojewoda Przemysław Czarnek zaprosił wszystkich obecnych samorządowców do dyskusji w temacie dotychczasowego korzystania ze środków z rezerwy celowej, służącej przeciwdziałaniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Rezerwa ma charakter szczególny i środki z niej, powinny być wykorzystywane na najpilniejsze zadania i przez samorządy, które bez wsparcia nie są w stanie tych zadań zrealizować.
Łącznie w 2016 r. dofinansowanie z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymało 54 samorządów, w tym 47 gmin oraz 7 powiatów na realizację 62 zadań. Całkowita kwota środków przekazanych na te cele to 15 240 000 zł.