Małgorzata Wróbel, prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Amazonek
bilgorajska.pl : Najpierw powstało koło Amazonek, okazało się, że jest wiele kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi i chętnie stworzą grupę wsparcia. Czy to dlatego postanowiono o stworzeniu formalnych struktur?
Małgorzata Wróbel : - Zrzeszyłyśmy się, by się wzajemnie wspierać, by w grupie podobnie, jak my doświadczonych koleżanek, szukać wsparcia, nadziei, oparcia, by budować wiarę i optymizm. Przede wszystkim chcemy, aby kobiety, które przechodzą leczenie nie były same. Chcemy, aby uwierzyły, że raka można pokonać, że rak to nie wyrok i że można potem żyć dalej, choć inaczej, może bardziej świadomie, dojrzalej. Stowarzyszenie oczywiście ma większe uprawnienia, może chociażby ubiegać się o finansowanie rehabilitacji z funduszu zdrowia, sięgać po granty czy przystępować do konkursów na realizację zdań publicznych. Stowarzyszenie działa pod patronatem Funduszu Zdrowia i Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
bilgorajska.pl : - Kiedy stowarzyszenie zostało powołane do życia? Skąd będą pochodzić środki na działalność stowarzyszenia?
M.W. : - Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek zostało powołane na zebraniu założycielskim 12 stycznie br. Wtedy też wybrany został zarząd, w skład którego weszły: Małgorzata Wróbel - prezes, Teresa Kornik - wiceprezes, Alina Derylak - sekretarz, Krystyna Misiarz - skarbnik oraz Ewa Dudko - członek. Środki na działalność stowarzyszeniach pochodzić będą ze składek członkowskich, dotacji, darowizn, zbiórek publicznych. Chcemy jeszcze w tym roku przystąpić do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu promocji zdrowia. Nasze stowarzyszenie można wesprzeć przekazując 1% z dochodu za rok 2016, wpisując KRS 82324 z dopiskiem fundusz zdrowia - amazonki.
bilgorajska.pl : - Gdzie i kiedy będą odbywały się spotkania pań? Czy można dołączyć w każdej chwili?
M.W. : - Spotykamy się w siedzibie Fundacji Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej ul. Kościuszki 65 w co drugi czwartek o godz. 17. Najbliższe spotkanie odbędzie się 26 stycznia. Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania również rodziny kobiet chorych na raka piersi, osoby które potrzebują wsparcia, ale także te, które to wsparcie potrafią dać. Chcemy zintegrować środowisko kobiet dotkniętych nowotworem piersi poprzez wspólną edukację i rozrywkę. Zależy nam, by umożliwić paniom po mastektomii dostęp do stałej rehabilitacji, co pozwala zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym, w tym obrzękom limfatycznym i skrzywieniom kręgosłupa, oraz do poradnictwa psychoonkologicznego.
bilgorajska.pl : - Jakie stowarzyszenie ma plany na ten najbliższy czas, jak i na nieco bardziej odległą przyszłość?
M.W. : - Zamierzamy pozyskać środki na zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla członkiń Biłgorajskiego Stowarzyszenia Amazonek celem przygotowania ich do prowadzenia Punktu Wsparcia dla kobiet z rakiem piersi, ale również dla osób z ich najbliższego otoczenia (członków rodzin, przyjaciół, znajomych). Planujemy organizować akcje profilaktyczne wśród kobiet zdrowych. Chcemy też nawiązać współpracę z koleżankami z innych stowarzyszeń. 4 lutego będzie okazja do spotkania z kobietami z Zamojskiego Stowarzyszenia Amazonek, ponieważ wybieramy się do Zamościa na mszę św. w intencji osób leczonych i po leczeniu onkologicznym, która odbędzie się w przeddzień wspomnienia św. Agaty, patronki Amazonek. A w październiku planujemy wyjazd na XX Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.
bilgorajska.pl : - Dziękuję za rozmowę.
M.W. : - Również dziękuję.