12 kwietnia 2016 roku LO im. ONZ w Biłgoraju zawarło umowę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. W ramach współpracy zostały utworzone dwie "Klasy Akademickie SGH". Patronatem objęto klasę Ic oraz IIIe. Także w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umów o rozpoczęciu współpracy pomiędzy uczelnią wyższą a szkołami ponadgimnazjalnymi, nastąpiło to podczas obchodów 110-lecia SGH.
Celem programu jest rozwinięcie współpracy uczelni z wyróżniającymi się liceami w Polsce. Stwarza to licealistom możliwość stałego kontaktu ze światem akademickim. W ramach współpracy LO im. ONZ z SGH odbył się wykład inauguracyjny i warsztaty, uczniowie mają też możliwość korzystania z platformy e-learningowej, jak również możliwość korzystania z zasobów biblioteki uniwersyteckiej. Licealiście odwiedzili uczelnię i zostali zapoznani z bazą lokalową. Mogli też uczestniczyć w warsztatach z zarządzania projektami.
Dziś LO im. ONZ obchodzi Dzień SGH. Z tej okazji w szkole został zorganizowany wykład dotyczący przedsiębiorczości pod hasłem "Jestem przedsiębiorczy - inwestuję w siebie". Wszystkich uczestników spotkania witał gospodarz placówki Marian Klecha i podkreślił, że jest bardzo zadowolony z nawiązanej współpracy.
Wśród gości byli: starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, doktorantka SGH Ewa Pączek, przedstawiciele banku PEKAO SA w Biłgoraju Marta Daniłowicz, Anna Pieczykolan i Jerzy Grela, biłgorajski przedsiębiorca Kazimierz Ordecki.
- Przedsiębiorczość to popularne słowo, ale nie koniecznie jest ono znane. bardzo często utożsamiamy je z ludźmi biznesu, którzy osiągnęli korzyści finansowe, zapominamy jednak, że przedsiębiorczość to nie tylko ekonomia, to przecież zbiór różnych informacji z zakresu pedagogiki, socjologii, psychologii, podstawowym elementem są cechy naszej osobowości, każdy człowieka powinien odnaleźć w sobie dobre cechy, to one sprzyjają naszym sukcesom - mówił Andrzej Szatowski, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i dodał: - Osoby przedsiębiorcze charakteryzują się ambicją, kreatywnością, chęcią poznawania świata, podejmowania wyzwań. Przedsiębiorczość to umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów.
O zasadach dotyczących zarządzania projektami mówiła natomiast przedstawicielka SGH Ewa Pączek. - Dla mnie przedsiębiorczość to zbiór cech dzięki którym ludzie szukają nowych rozwiązań, zastanawiają się jak mogą skorzystać z nadarzających się okazji. Przedsiębiorczość sprawia, że nie poruszamy się wydeptanymi ścieżkami, a wytyczamy swoje - mówiła do młodzieży.
Starosta Kazimierz Paterak podkreślił, że wszelki postęp w życiu społeczeństw możliwy jest właśnie dzięki ludziom przedsiębiorczym, natomiast wszelkie dobre materialne powstają w przedsiębiorstwach. Mówił, że samorząd powiatu stara się prowadzić taką politykę, by ułatwiać zakładanie nowych firm poprzez pozyskiwanie środków finansowych i informowanie społeczeństwa o możliwość ich wykorzystania. - Podejmujemy też inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie działalności, jak np. rozwój infrastruktury zwłaszcza drogowej, przygotowanie terenów inwestycyjnych, budowa kanalizacji, wodociągów. Jako powiat mamy też obowiązek działać na rzecz aktywizacji osób poszukujących zatrudnienia - mówi Kazimierz Paterak.
Obecna na konferencji młodzież mogła też wysłuchać wskazówek udzielanych przez doświadczonych przedsiębiorców, jak również przedstawicieli banku.