To rodzaj mobilnego laboratorium, w którym dzieci i młodzież poprzez eksperymenty poznają tajniki biologii, fizyki, chemii, informatyki czy innych dziedzin nauki.
Tak też było na wtorkowych lekcjach, na których stawiło się 390 uczniów z Józefowa, Górecka Starego, Stanisławowa i Majdanu Nepryskiego. Od 8.00 do 14.00 wszyscy korzystali z eksponatów, które w "Naukobusie" prezentowali animatorzy Centrum Nauki Kopernik. Dzień wcześniej "Naukobus" zawitał do Aleksandrowa, a wszystko dzięki staraniom posłanki Agaty Borowiec.
- Wrażenia były niesamowite, bo było to sześć godzin bardzo ciekawych eksperymentów i dobrej zabawy z nauką. Najbardziej podobała się kula plazmowa, człowiek układanka i łamigłówki. W zgodnej opinii uczniów wszystko byłoby nawet genialne, gdyby... nie trwało - ich zdaniem - zbyt krótko. Dlatego już planują wycieczki do warszawskiego "Kopernika", gdzie chcieliby spędzić cały dzień - podsumowują organizatorzy wizyty "Naukobusu".
W tym roku mobilne laboratorium, które jest wspólnym pomysłem Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odwiedzi około dwustu szkół w całej Polsce i dotrze do prawie 100 tysięcy uczniów i ich rodziców we wsiach i miastach do 130 tysięcy mieszkańców.