Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju jest szkołą publiczną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, w tym m.in. z Zespołem Downa, Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i z innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz dla dzieci z autyzmem. Zapewnia edukację począwszy od szkoły podstawowej po szkołę ponadpodstawową - przysposabiającą do pracy. Jest to placówka nowoczesna, specjalistyczna, bezpieczna, otwarta na potrzeby środowiska lokalnego, odważnie podejmująca wyzwania edukacji na wysokim poziomie. Proces edukacyjny w szkole przebiega w małych grupach - klasy liczą od 4 do 8 uczniów w zależności od stopnia niepełnosprawności. Zajęcia rewalidacyjne prowadzone są w jeszcze mniejszych zespołach liczących od 2 do 4 osób. Prowadzone są również zajęcia indywidualne w domu ucznia. Dzięki takiej organizacji pracy możliwe jest maksymalne zindywidualizowanie podejścia do ucznia oraz udzielanie mu wieloaspektowej pomocy przez cały zespół nauczycieli. Poziom nauczania jest dostosowany do rzeczywistych, indywidualnych możliwości dziecka.
Placówka zaprosiła rodziców na Dni Otwarte, które rozpoczęły się w czwartkowe przedpołudnie, 15 marca.
Był występ podopiecznych placówki, była też wspólna zabawa. Rodzice dowiedzieli się o szczegółach funkcjonowania szkoły, mogli zadać pytania, by rozwiać wątpliwości. Uczestników zaproszono też na poczęstunek. - To szkoła inna niż wszystkie, robimy wszystko, by zapewnić naszym podopiecznym możliwość rozwoju, kładziemy też nacisk na ich bezpieczeństwo - mówi dyrektor Marzena Kopacz.
Uczniowie objęci są indywidualnymi lub grupowymi zajęciami terapeutycznymi i specjalistycznymi, dzięki którym każdy z nich może być usprawniany stosownie do swych potrzeb i możliwości, a tym samym wspierany jest ich wszechstronny rozwój. Są to m.in.:
- zajęcia z logopedą i neurologopedą
- zajęcia z psychologiem
- rehabilitacja (masaż, fizjoterapia, hydroterapia, terapia czaszkowo - krzyżowa)
- Integracja Sensoryczna
- komunikacja alternatywna i wspomagająca (Makaton, PECS, AAC)
- trening słuchowy metodą Johansena
- symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania (metoda Krakowska)
- zajęcia na basenie
- dogoterapia, hipoterapia
- terapia behawioralna
- Trening Umiejętności Społecznych
- zajęcia grupowe Metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne
- zintegrowana terapia taktylna
- arteterapia
Już jutro, w ramach Dni Otwartych w Zespole Szkół Specjalnych, zorganizowana zostanie konferencja poświęcon autyzmowi, początek o godz. 15.