Wnioski można składać od 16 lipca do 23 sierpnia. Instytucja wybierze projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Można zdobyć dofinansowanie na przykład na działania zmniejszające nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który ograniczy obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników. Lista możliwości jest długa, a szczegóły można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
Poziom dofinansowania zależy od wartości projektu i liczby zatrudnionych. Zakłady, które ubezpieczają do 9 osób, mogą uzyskać nawet do 90 proc. szacowanej wartości projektu. Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 50 mln zł. W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków.
Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie dokumenty trafią do ekspertów Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, którzy odpowiadają za merytoryczną ocenę projektów.
Regulamin konkursu i wzory dokumentów są na www.zus.pl. Dodatkowe pytania można kierować pod adres konkurs@zus.pl (do 16 sierpnia).