Cenne właściwości wody
Woda zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i łagodzi wzdęcia. Pomaga w sytuacjach stresowych, zmniejszając poziom stresu. Warto pamiętać, że dobre nawodnienie organizmu oznacza zachowanie równowagi wodnej. Nadmiar płynów zostaje usunięty z moczem i potem. Na stronie http://wodaaquavita.pl/oferta/woda-do-biura/ dowiemy się więcej na temat rodzajów wody oraz ich właściwości.
Jak woda wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka?
Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia przynosi wiele różnych korzyści. Jednym z jej najważniejszych zadań jest wspomaganie procesu przemiany materii i zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Cenną zaletą jest także oczyszczanie organizmu z toksyn oraz regulacja temperatury. Woda schładza organizm od zewnątrz, co wpływa na poprawę samopoczucia. Jednocześnie picie wody powoduje zmniejszenie uczucie zmęczenia po długiej wędrówce i poprawia kondycję mięśni oraz skóry. Woda sprawia, że każda komórka ciała zostaje odpowiednio nawilżona, sprzyjając zdrowiu i urodzie.
Jak często i w jakich ilościach należy pić wodę?
Najlepiej spożywać wodę regularnie i dość często, lecz w małych ilościach. Dzięki temu pomagamy organizmowi lepiej przyswajać składniki mineralne, a także uzyskujemy lepsze nawodnienie ciała. Lekarze i dietetycy zalecają picie wody z dodatkiem soku z cytryny rano, aby pobudzić metabolizm i wspomóc usuwanie toksyn z organizmu. W procesie detoksykacji organizmu ogromne znaczenie odgrywa urozmaicona i odpowiednia dieta, gdyż jest ważnym regulatorem w retencji płynów. Ważne, aby spożywać odpowiednie ilości składników, które mają właściwości moczopędne, a także, aby codziennie zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki połączeniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej z piciem odpowiedniej ilości wody zyskamy nie tylko lepsze samopoczucie, lecz także kondycję fizyczną.
Ile wody dziennie powinniśmy wypijać?
Ilość wody, którą należy wypijać każdego dnia jest uzależniona od bardzo wielu czynników i uwarunkowań. Zależy ona m.in. od wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia oraz klimatu, w jakim przebywamy. Warunki atmosferyczne w znacznej mierze wpływają na ilość wody, którą człowiek wypija w ciągu dnia. Im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wody wypijamy, dlatego należy zadbać o picie większych ilości wody w gorące dni. Regularne nawilżanie organizmu od środka pozwoli nam lepiej przetrwać fale upałów i unikniemy groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Jako minimalną dzienną dawkę płynów zaleca się wypijanie około 1,5 litra, natomiast przy wzmożonym wysiłku fizycznym, a także wysokiej temperaturze odpowiednio więcej. Woda znajduje się w wielu pokarmach, m.in. w owocach (do 95% wody) i warzywach zielonych (ok. 90%), jednak najwięcej dostarczamy jej do organizmu w napojach. Najlepiej pić czystą wodę mineralną, natomiast unikać napojów gazowanych i słodzonych, które nie gaszą pragnienia. Organizm, który nie jest dostatecznie nawodniony, przestaje sprawnie funkcjonować. Dlatego, aby uniknąć odwodnienia, niezmiernie ważne jest regularne picie wody, nawet wówczas, gdy nie mamy na to ochoty.