Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Z psychologią na codzień
2010.03.10 20:02 | aktualizacja: 2010.05.01 15:32

Jak rozpoznać członka subkultury?

Czasami na ulicy widzimy dziwnie ubranego młodego człowieka. Zakolczykowane uszy, podarte spodnie, dziwna fryzura lub ciężkie buty. Ale czy takie elementy wyglądu zewnętrznego muszą świadczyć o przynależności danej osoby do nieformalnej grupy społecznej? Jak zareagować, by uchronić dziecko przed ich niekorzystnym wpływem?

- Młodzi ludzie często narażeni są na uczucie osamotnienia. Szczególnie w trudnym okresie dojrzewania są takie momenty, kiedy wszystko zaczyna się załamywać. Najczęściej wtedy młody człowiek traci zaufanie do swoich rodziców i całego świata. Trudno bowiem nie dostrzec rozbieżności między sferą wyznawanych wartości a praktyką życiową dorosłych - mówi psycholog Anna Marchwiana. Powstaje uczucie buntu, nietolerowania określonych wzorców zachowania. W takich momentach pragnienie utożsamienia się z jakąś grupą rówieśników jest zrozumiałe. Dobrze, jeżeli poprzestaje się na grupie sprawdzonych przyjaciół. Ale bywa, że młody człowiek przystępuje do subkultury. Zjawisko subkultury, choć sytuuje się w opozycji do dominujących form kultury, nie zawiera w sobie wyłącznie aspektów negatywnych, zarówno jeśli chodzi o mechanizm przystosowania społecznego, jak i sposób oraz jakość uczestnictwa w kulturze.

Czego dzieci szukają w takich grupach?

- Jestem przekonana, że jeżeli jakieś dziecko wiąże się silnie z podkulturą, to w jego rodzinie coś nie gra, najczęściej w relacji pomiędzy rodzicami - dodaje psycholog. Manifestowanie na terenie domu przynależności do subkultury jest sposobem ściągnięcia na siebie uwagi rodziców i wymuszanie na nich współdziałania w tej sprawie. Dziecko - oczywiście w sposób nieuświadomiony - wysyła komunikat "Teraz macie wspólny problem, więc przestańcie się ze sobą kłócić i zajmijcie się jego rozwiązywaniem". Niestety, rzadko się zdarza, że taka postawa polepsza sytuację pomiędzy rodzicami.

A co z wyglądem? Jak obecnie wyglądają członkowie subkultur? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko, kolega lub koleżanka należą do określonej grupy subkulturowej?

Obecnie można wyróżnić takie grupy subkulturowe jak: skini, punki, dresiarze, skinheadzi, skejci, metalowcy.

Wszystkie te subkultury charakteryzują się zarówno wyznawanymi ideami, rodzajem muzyki, której słuchają, filozofią. Ale jest jeszcze jedna cecha, która (w większości przypadków) daje możliwość rozróżnienia poszczególnych subkultur. Tą cechą jest ubiór. Jest on bardzo widocznym elementem, w zasadzie to strój kształtuje cały wizerunek i pewnie dlatego jest tak ważną częścią przynależności do subkultury.

Pierwszą być może najbardziej powszechną grupą są skejci. Ogólnie skejta można poznać po za dużym ubraniu. Spodnie szerokie aż do granic absurdu, trzymające się tylko dzięki paskowi, bluza najczęściej z kapturem, która w innych okolicznościach mogłaby uchodzić za sukienkę. Podłoże psychologiczne nie jest tak schematyczne jak w innych grupach społecznych. Ogólnie skejci są pozytywniej nastawieni do życia, niż rówieśnicy. Ubiór i nazwa jest jedyną rzeczą łączącą dwie frakcje, skejtów i grafficiarzy, wprawdzie nie wykluczające się nawzajem, ale posiadające swoje indywidualne cechy.

Podobną choć nie tożsamą grupą podkulturową są dresiarze. Powszechnie znani na terenie całej Polski, najczęściej na wsiach i w małych miastach. Nazwa ta pokazuje jak ważny w identyfikowaniu się z podkulturą jest ubiór. Dresiarza poznać można bardzo łatwo po dresach. Najczęściej są to spodnie, czasem też bluza lub buty. Dresiarzami najczęściej zostają osoby (głównie płci męskiej) bardzo zakompleksione. Głównym powodem zachowania dresiarza jest to, że nie potrafi znaleźć sobie zajęcia. Dresiarz cechuje także fakt braku określonej ideologii. Sami dresiarze o swoim stroju mówią następująco - to jest praktyczny i wszechstronny ubiór na wszystkie okazje. Ale to jeszcze nie wszystko. Dres musi być dobry, a nie jakaś tam chińska szmata. Bo te dobre dresy nie są wcale szyte w Chinach. Dresy są często pakowane spodnie i góra, ale to jest obciach tak chodzić. Najlepiej jest zamieniać sobie góry albo, co jest the best, nosić odjazdowy T-shirt i bez góry.

Kolejną subkulturą są punkowcy. Punk był to ruch w muzyce, modzie i obyczajach. Podstawowe atrybuty stylu subkultury punków najwyraźniej uwidaczniają się w stroju: stara skórzana kurtka nabijana ćwiekami, ćwiekowy pas, pieszczocha (branzoleta) na przegubach dłoni, spodnie podarte lub w kolorowe łaty z zamkami błyskawicznymi, ciężkie wojskowe buty - glany. Całość uzupełnia wygolona po bokach głowa, pośrodku włosy ułożone w czub a'la irokez, do tego kolczyki lub agrafki w uszach. Mimo niewątpliwej atrakcyjności twierdzenie o autentycznym robotniczym pochodzeniu ruchu punk, okazało się wymyślone na doraźny użytek i funkcjonowało jako jeszcze jeden symbol tego ruchu, taki sam jak np. agrafka.

Metalowcy, heavy-metalowcy, jest to subkultura fanów odmiany rocka zwanej heavy-metalem. Metalowcy nie głoszą specjalnej ideologii czy filozofii. Teksty piosenek podkreślają kult szatana, zła, apoteozę tych negatywnych sił. Zainteresowanie okultyzmem i czarną magią powoduje, że utożsamia się ich często z satanistami. Fani heavy-metalu ubierają się na wzór dawnych rockersów. Ich styl to: obcisłe skórzane lub jeans'owe spodnie, skórzane kurtki-ramoneski, pasy nabijane ćwiekami (pieszczochy), koszulki, na których dominują kościotrupy i inne przerażające postacie. Metalowcy kochają tatuaże, ale ważne są też włosy, najczęściej są długie, opadające na plecy, sprawiające wrażenie potarganych.

Wszystkie te grupy podkulturowe łączy jedno: chcą się wyróżnić, zaistnieć i pokazać, że często nie zgadzają się z zastaną rzeczywistością. Łącząc się w grupy są silniejsi a dodatkowo mają poczucie zrozumienia. Wiedzą, że są inni ludzie, którzy tak samo jak oni, chcą żyć inaczej. Taką odmienność w widoczny sposób podkreśla strój, bo nikt przecież nie widzi naszych poglądów, nie wie jak myślimy, ale każdy zauważy kolorowe stroje charakteryzujące hipisów, długie włosy metalowców, czy obszerne spodnie skejtów.

Jak podkreśla psycholog, Anna Marchwiana, uczestnictwo w subkulturze nie musi kojarzyć się tylko z negatywnymi doświadczeniami. W wybranych przez siebie grupach młodzież uczy się funkcjonować w środowisku pozarodzinnym i pokonywać trudności. Poza tym subkultura może być twórcza. Uczestnictwo w niej uczy również krytycznego myślenia o rzeczywistości.

Niejednokrotnie niepokojące doświadczenia związane z grupami subkulturowymi sprawiają, że kojarzą się nam one zazwyczaj z ryzykownymi zachowaniami, przemocą i agresją.

Jak reagować jeśli problem przynależności do subkultury wystąpi?

Co powinien zrobić rodzic, jeśli odkryje, że jego dziecko znalazło się w podejrzanej grupie i daje się przez nią manipulować? Powinien zdecydować się na szczerą rozmowę z nim. Tylko taka rozrachunkowa rozmowa może przynieść rezultaty, choć na pewno nie natychmiastowe. Trzeba z pokorą znieść okres odrzucenia przez dziecko i dawać dowody, że nam na nim bardzo zależy. Nawiązaniu kontaktu sprzyjają też pytania o powody, jakie stają za wyborem dziecka, o to przeciw czemu się buntuje, wreszcie o to czego zabrakło w rodzinie. - Nie warto obalać argumentów dziecka, nawet jeśli są fałszywe i naiwne. Warto starać się, aby samo dziecko dostrzegło ich wątpliwą jakość. W rozmowie warto raczej poważnie słuchać, a nie tylko mówić. Przecież to my chcemy się dowiedzieć, co myśli nasze dziecko - podsumowuje psycholog.

JT
REKLAMA
Oceń:
13 głosów
Jak rozpoznać członka subkultury?, 1.3077 out of 5 based on 13 ratings
JT dodany
 
Odsłon: 34776
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
819-f62
~ Metalowy96  Nie no ludzie... Ja jestem metalem i nie jestem satanistą a tym bardziej szatanistą.. Jesteśmy tłamszeni przez drecholi i katofanatyków. Większość metalowców to bardzo inteligentni i po prostu zbuntowani ludzie. Nie ma w tym nic złego że ktoś lubi cięższe brzmienia, a ktoś inny lubi rap. Denerwują mnie osoby które się na nasz temat wypowiadają posiadając jedynie zdawkową wiedzę o heavy metalu.
20 stycznia 2012
+30
-0
PL
7b2-562
~ rjs98  Co za szajs... Jestem metalówa i nie jestem satanistką... Nie ogarniam ludzi którzy takie rzeczy piszą ;(
23 lipca 2012
+16
-0
PL
92e-ff1
~ anielica śmierci  trzeba miec jakies pojecie o subkulturze metalowej by cokolwiek o tym pisać..
trzeba byc metalem i poczuc ta muzyke.
dobrze ze nie napisali metalowcy to sataniści, albo szatanisci to juz dobija kompletnie..., nie myja sie ,brudasy i inne ...
negatywne doswiadczenia? moze poczucie wolnosci i tego co w zyciu dobre. a nie chodzenie na przymus do koscioła,spowiadanie sie i innne tego typu wedlug mnie brednie, bo niektórzy do wiary sa zmuszani...
6 lutego 2011
+14
-0
Ostatnio dodane komentarze
PL
28e-939
~ Karolina   Cholera no większych bzdur to ja nie słyszałam " Teksty piosenek podkreślają kult szatana, zła, apoteozę tych negatywnych sił". Niedoinformowanie autora tego tekstu jest przykre. Istnieje wiele podgatunków metalu i każdy porusza inna tematykę. Sa to często teksty nawiązujące do spraw politycznych, społecznych, obnażające absurdy świata, w którym żyjemy. Pozwalają poszerzyc perspektywę postrzegania wielu spraw, otworzyć nasze oczy. A metalowcy to zazwyczaj inteligentni, spokojni, wrażliwi ludzie.
11 czerwca 2016
+1
-0
PL
0e1-9c1
~ Djenter   Gówno warty artykuł, nie mam pojęcia kto wymyśla takie stereotypy, farmazony. Opisywanie m.in. metalowców w tak skrajny sposób na pewno nie jest poprawne. Poza tym heavy metal to nie black metal czy jakiś inny bajer, nie znam ani jednego heavy metalowca, który zajmuję się okultyzmem - ba, w rzeczywistości większość to osoby wierzące i często praktykujące. Ideą metalu jest wolność wyznań, wierzeń i wyznawanej ideologii.
15 maja 2016
brak ocen
PL
843-80e
~ Araya   To samo co inni słucham wszelkich rodzajów metalu ale nie poczuwam sie do bycia antychrystem.
12 grudnia 2015
brak ocen
PL
7a5-daf
~ aleksandra   "odmiany rocka zwanej heavy-metalem" PADŁAM
jak się nie znacie na niczym to się nie wypowiadajcie, proste, duchem identyfikuję sie z punkami, metalami, bo po prostu podoba mi się ta muzyka. i nie nie probuję zwrócić na siebie uwagi, po prostu lubię taką muzykę. ktoś inny lubi rap, ktoś inny ***** taki jest świat. a to że się przyjaźnimy z ludźmi z podobnymi zainteresowaniami to chyba nic złego, a może to zabronione i wymaga rozrachunku? xD
rozśmieszyl mnie ten artykuł, pokazał jak dorośli nie mają pojęcia co się dzieje
najbardziej mnie rozsmieszyło to o skejtach - skejt tj. jak czyta się "skate" = "skateboard" - deskorolka, nosza luźne ciuchy bo sa wygodne po prostu na deskorolkę, sa pozytywni bo mają swoją pasję i nie każdy ma zawsze spuszczone i luźne spodnie i bluzę "sukienkę"-.- (swoją drogą bez przesady... to po prostu WYGODNA bluza)
podsumowując autorze/autorko artykułu - NIE WIESZ NIC
13 września 2013
+3
-0
PL
c34-0ba
~ Kabu   Przez przypadek weszłem na stronę ,a ja zaliczam się do wszystkich grup po trochu ( chodzę w bluzie dresowej z kapturem, skórzanej kurtce, spodniach moro i często w ćwiekowanych rękawicach) i wnioskując po komentarzach problem jest z Polskim Narodem ,a nie tylko z autorami artykułu ,bo jesteśmy zacofani i nienauczeni tego że każdy ma swoje zdanie i ma prawo chdzić ubrany jak chce.
10 kwietnia 2013
+5
-3
PL
7b2-562
~ rjs98   Co za szajs... Jestem metalówa i nie jestem satanistką... Nie ogarniam ludzi którzy takie rzeczy piszą ;(
23 lipca 2012
+16
-0
PL
819-f62
~ Metalowy96   Nie no ludzie... Ja jestem metalem i nie jestem satanistą a tym bardziej szatanistą.. Jesteśmy tłamszeni przez drecholi i katofanatyków. Większość metalowców to bardzo inteligentni i po prostu zbuntowani ludzie. Nie ma w tym nic złego że ktoś lubi cięższe brzmienia, a ktoś inny lubi rap. Denerwują mnie osoby które się na nasz temat wypowiadają posiadając jedynie zdawkową wiedzę o heavy metalu.
20 stycznia 2012
+30
-0
PL
92e-ff1
~ anielica śmierci   trzeba miec jakies pojecie o subkulturze metalowej by cokolwiek o tym pisać..
trzeba byc metalem i poczuc ta muzyke.
dobrze ze nie napisali metalowcy to sataniści, albo szatanisci to juz dobija kompletnie..., nie myja sie ,brudasy i inne ...
negatywne doswiadczenia? moze poczucie wolnosci i tego co w zyciu dobre. a nie chodzenie na przymus do koscioła,spowiadanie sie i innne tego typu wedlug mnie brednie, bo niektórzy do wiary sa zmuszani...
6 lutego 2011
+14
-0
DE
5a7-219
~ Punk and Skins United Wins   Co ona za ***** gada.Ja juz mam 30 lat a od 20 lat slucham tej samej muzyki i niemialem zadnych problemow w domu zeby cos tam pokazac innym.
9 czerwca 2010
+11
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
dzisiaj, 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
dzisiaj, 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
dzisiaj, 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
dzisiaj, 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball