Dlaczego leczenie dentystyczne boli?
Ból zęba pojawia się, gdy kwasy pochodzenia bakteryjnego uszkodzą szkliwo. Twarde tkanki są stopniowo odwapniane, przez co tracą twardość i wytrzymałość. Bakterie próchnicze dostają się do miazgi zęba, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego i bólu. Dolegliwości bólowe nasilają się, gdy bakterie przedostają się do kanałów zęba. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym chronią przed pojawianiem się dużych ubytków, które często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia leczenia endodontycznego (kanałowego). Małe ubytki leczy się szybko, a koszty związane z ich uzupełnieniem są o wiele niższe.
W trakcie leczenia dentystycznego ból może pojawiać się w trakcie borowania. Wiertło trze o powierzchnię zęba, co wiąże się z podwyższaniem temperatury i drżeniem. Miazga zęba jest silnie ukrwiona i unerwiona, dlatego takie bodźce mogą być odbierane jako ból. Aby go zniwelować, podaje się pacjentom środki znieczulające. Dzięki nim znika zarówno ból zęba spowodowany borowaniem, jak i związany z istnieniem stanu zapalnego w obrębie kanałów zębowych.
Dentysta Zielona Góra - gwarancja bezbolesnego leczenia ubytków
Współcześnie w gabinetach stomatologicznych używa się środków znieczulających, które całkowicie niwelują ból i nieprzyjemne odczucia w trakcie leczenia próchnicy - znieczulenie oferuje każdy dobry dentysta. Zielona Góra to lokalizacja, w której znajdzie się gabinet stosujący precyzyjnie dobrane środki znieczulające, podawane w odpowiedniej dawce każdemu pacjentowi bez względu na wiek i stan zdrowia. Leczenie próchnicy odbywa się dzięki temu w przyjemniejszej atmosferze, nawet gdy ubytki są spore.
Jednymi niedogodnościami w trakcie wypełniania ubytków są doznania dźwiękowe, związane z borowaniem oraz uczucie ucisku, jakie może pojawiać się podczas wypełniania zęba i używania różnych narzędzi dentystycznych. Niestety, niemożliwe jest wyeliminowanie obu czynników, jednak serdeczność stomatologów i higienistek stomatologicznych sprawia, że pacjenci czują się bezpieczniej. Dodatkowo dentysta tłumaczy pacjentowi wykonywane czynności, dzięki czemu towarzyszące im dźwięki i ucisk stają się mniej dokuczliwe.