Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlę należy karmić wyłącznie piersią. Na etapie rozszerzania diety naturalny pokarm również powinien stanowić podstawę jadłospisu dziecka, w tym okresie można je już jednak dopajać - niezależnie od pory roku. O ile jednak podawanie wody latem nie budzi najmniejszych wątpliwości, o tyle zimą większość rodziców odbiera tę praktykę sceptycznie i wybiera przede wszystkim herbatki dla niemowląt. Czy to jednak słuszny krok?
Herbatki dla niemowląt - czy są polecane?
Rodzice chętnie sięgają po specjalne herbatki - szczególnie te w formie rozpuszczalnych granulek. Są one łatwe w przyrządzaniu, ponieważ można je podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Świetnie sprawdzają się zatem nie tylko zimą, ale również latem.
Małe dzieci także nie stronią od herbatek. Tego typu napoje im smakują, a to dlatego, że... najczęściej są dosładzane. Tymczasem warto pamiętać, że dodatek cukru niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji:
- przyzwyczaja do słodkiego smaku i zaburza zdrowe nawyki żywieniowe,
- zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości,
- podnosi prawdopodobieństwo próchnicy zębów.
Herbatki nie są polecane przez ekspertów żywieniowych, dlatego ich obecność w diecie należy ograniczyć albo najlepiej całkowicie wyeliminować. To wszystko w trosce o dobro dziecka.
Do picia najlepsza jest woda?
Woda to najlepszy wybór spośród wszystkich płynów - niezależnie od pory roku. Jej rola polega nie tylko na gaszeniu pragnienia, ale również na zapewnianiu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Ponadto nie dostarcza kalorii i jest pozbawiona jakichkolwiek sztucznych dodatków. Dlatego to właśnie woda powinna zastąpić herbatki dla niemowląt w codziennej diecie maluszka.
Zastanawiasz się, czy to naprawdę dobry wybór zimową porą? Okazuje się, że tak. Gorąca herbata to tylko przyzwyczajenie osób dorosłych, zaś małe dzieci nawet w chłodne dni chętnie piją wodę o temperaturze pokojowej. Eksperci zalecają podawanie niegazowanej wody niskozmineralizowanej (