Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców z całego województwa lubelskiego. Aby umożliwić beneficjentom dostęp do informacji na temat programu w miejscu zamieszkania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie otworzy kilka biur terenowych. Pierwsze z ich uruchomione zostało w Biłgoraju. A w planach są kolejne, mają powstać w każdej stolicy powiatu.
Oficjalne otwarcie biura programu "Czyste Powietrze" w Biłgoraju odbyło się w poniedziałek 18 marca. Biuro znajduje się przy ul. Włosiankarskiej 5 i czynne będzie dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 13.30. Pracami biura będzie koordynować Marcin Łokaj.
Udział w uroczystości wzięli m.in.: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Gilowski, zastępca prezesa WFOŚiGW Grzegorz Grzywaczewski, radny wojewódzki i koordynator programu "Czyste powietrze" Leszek Kowalczyk.
- Biura programu to inicjatywa ministra ochrony środowiska Henryka Kowalczyka. Bardzo się cieszę, że pierwsze biuro w województwie lubelskim powstało właśnie w Biłgoraju. Jest to niezwykle oczekiwane przedsięwzięcie, bo aż 10% wniosków, które wpłynęły w ramach tego programu pochodzi właśnie z terenu powiatu biłgorajskiego - mówił starosta Andrzej Szarlip.
- Mam nadzieję, że otwarte dziś biuro będzie tą jaskółką, która czyni wiosnę jeśli chodzi o współpracę WFOŚiGW z samorządowcami województwa lubelskiego, tak, by mieszkańcy mogli w jak największym stopniu skorzystać z dobrodziejstw tego rządowego programu. Tam gdzie będzie największe zainteresowanie, tam popłyną największe pieniądze. Program "Czyste powietrze" to nie tylko walka ze smogiem, co jest oczywiście bardzo ważne, ale to także ogromne pieniądze, które zasilą naszą lubelską gospodarkę. Cieszę się, że znaczna część wniosków składanych w ramach programu to wnioski związane z termomodernizacją, a nie tylko sam zakup i wymiana źródła ciepła - stwierdził prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Gilowski.
Prezes podkreślił też, że już podpisano prawie 400 umów, a wniosków złożono ok. 3 tys. Fundusz przeznaczy na działania w ramach programu kwotę ok. 55 mln zł.
- Dzisiejsza uroczystość to przykład dobrej współpracy samorządów z rządem - mówił Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. W nowo otwartym biurze będzie można pozyskać wszelkie informacje dotyczące programu "Czyste powietrze", ale również skorzystać z pomocy w wypełnieniu wniosku do WFOŚiGW.