Dlaczego wrastają paznokcie?
Przyczyn wrastania paznokci może być wiele. Wśród najczęstszych wymienia się niewłaściwie dobrane obuwie - zbyt wysokie lub za wąskie w palcach, nieprawidłowe obcinanie paznokci z wycinaniem płytki po bokach, ponadprzeciętną suchość lub potliwość skóry, deformacje ortopedyczne, uwarunkowania genetyczne czy niewłaściwą profilaktykę po chirurgicznym zabiegu usunięcia wrastających paznokci.
Problem wrastających paznokci występuje u blisko 15% populacji. Najbardziej narażone na wrastanie paznokci są osoby między piętnastym a czterdziestym rokiem życia. Niestety z wrastaniem wiążą się nie tylko nieestetyczne zaczerwienienia, ale przede wszystkim bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe. Paznokieć wrastający w skórę uszkadza tkanki miękkie. Organizm traktuje go jak intruza i podejmuje reakcję obronną. Efektem są najczęściej stany zapalne, ropienie oraz rozplenienie się tkanki miękkiej, nazywane powszechnie "dzikim mięsem".
Reagujmy w porę!
Na wrastanie paznokci powinniśmy zareagować, jeśli tylko pojawi się tkliwość czy zaczerwienienie. Nie należy ignorować pierwszych symptomów, aby nie doprowadzić do stanu, w którym jedynym rozwiązaniem będzie interwencja chirurgiczna. Reagujmy w porę!
Istnieje wiele metod leczenia wrastających paznokci. Zanim konieczny stanie się zabieg chirurgiczny, w zależności od rodzaju problemu, możemy zastosować klamrę ortonyksyjną bądź Kostkę Arkady.
Klamry
Klamry ortonyksyjne są obecnie jedną z najlepszych metod korygowania niewłaściwego wzrostu paznokcia. Ich działanie można porównać do działania aparatu ortodontycznego. Zakładane na paznokieć mają za zadanie wyprostować go i zapewnić właściwy wzrost. Zabieg zakładania klamer jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe u pacjentów ustępują często już pierwszy raz po założeniu. Klamry są bezpieczne, nie utrudniają funkcjonowania: można w nich normalnie się poruszać, a nawet uprawiać sport.
Kostka Arkady
Metoda Arkady polega z kolei na ustabilizowaniu palucha przy pomocy kostki. Następnie płytkę paznokcia odkształca stosując manipulatory tak, aby rosła prawidłowo. Odkształcenie utwardza się na koniec akrylem - masa jest przygotowywana specjalnie na potrzeby tej metody. Dolegliwości bólowe ustępują już po 30 - 40 minutach od przeprowadzenia zabiegu. Niezwykle istotne są w tym przypadku wizyty kontrolne, podczas których masę akrylową na bieżąco się wymienia. W okresie kuracji stosuje się też serum Arkady, które ma zapobiegać zakażeniom bakteryjnym.
Interwencja chirurgiczna
Zabieg chirurgiczny jest metodą inwazyjną. Może skierować na niego podolog i we współpracy z chirurgiem ocenić stan pacjenta, dobrać odpowiednią metodę leczenia. Po zabiegu chirurgicznym konieczna jest rekonwalescencja. Rany mogą utrudniać chodzenie i powodować dolegliwości bólowe w czasie gojenia. Toteż warto reagować zawczasu, kiedy można jeszcze skorzystać z metod nieinwazyjnych.