O prawo występu w decydującej rozgrywce ubiegało się 70 szkół ze wszystkich trzech krajów, czyli z Polski, Białorusi i Ukrainy. Każda drużyna miała nagrać krótki film z autoprezentacją, podkreślając talenty i osiągnięcia swoich członków oraz pokazując swoją szkołę i miejscowość. Uczniowie mieli w nim również opisać zrealizowane projekty oraz ujawnić plany na przyszłość, a nawet swoje marzenia. Ponadto drużyny miały narysować maszynę przyszłości oraz ułożyć własny tekst piosenki "We are the World", którą miały również zaśpiewać i nagrać.
Członkowie jury podkreślili, że są pod wrażeniem kreatywności młodych ludzi, ale zgodnie z regulaminem konkursu do finału mogli wybrać tylko 24 zespoły, po 8 z każdego kraju. W ostatniej fazie zmagań gry, warsztaty i inne zadania będą realizowane przez mieszane, międzynarodowe drużyny. Uczniowie będą mieć wtedy okazję pokazania kreatywności, wykazania się wiedzą i umiejętnościami, a także zawarcia nowych znajomości i zdobycia doświadczeń w 4 dziedzinach - technika, sztuka, śpiew i taniec.
Finał konkursu, którego celem jest prezentacja potencjału młodych ludzi z obszarów przygranicznych jako drogi do lepszej przyszłości, odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. Oprócz uczniów z Majdanu Starego i Księżpola, Polskę będą reprezentować ich rówieśnicy ze szkół w Białobrzegach, Rzeszowie i Żyrakowie na Podkarpaciu, w Choroszczy i Białymstoku na Podlasiu oraz w Telatynie w województwie lubelskim.