W kwietniu zarząd stowarzyszenia Goraj 1377 wystąpił do wójta gminy Goraj z prośbą o podjęcie działań mających na celu odzyskanie utraconych po powstaniu styczniowym praw miejskich. O inicjatywie informowaliśmy w artykule pt. Goraj odzyska prawa miejskie?.
Na sesji Rady Gminy Goraj, która odbyła się 12 lipca radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Goraj. Jeżeli konsultacje będą na "tak" zostanie opracowany wniosek, w którym zostaną opisane wszystkie uwarunkowania. Gmina Goraju musimy przekonać wojewodę i Radę Ministrów, że Goraj zasługuje na odzyskanie praw miejskich. Dzięki takiej zmianie gmina uzyska szerszy dostęp do środków unijnych, przeznaczonych stricte dla miejscowości miejskich. Odzyskanie praw miejskich nie wiąże się z wprowadzeniem nowych podatków i opłat.
W czwartek 29 lipca, w sali posiedzeń Urzędu Gminy Goraj odbyło się spotkanie z sołtysami i radnymi gminy, którzy mają brać udział w konsultacjach. Zasady i tryb konsultacji określono w uchwale Rady Gminy. Zostaną one przeprowadzone w formie bezpośredniej poprzez osobiste składanie podpisów na listach konsultacyjnych. Wójt gminy Goraj sporządził spis mieszkańców uprawnionych do konsultacji oddzielnie dla każdego sołectwa oraz przekazał listy konsultacyjne wyznaczonym pełnomocnikom. Pełnomocnicy będą odwiedzać mieszkańców gminy i prosić o wyrażenie swojego stanowiska w tej sprawie w dniach od 1 sierpnia do 20 września.
Początki Goraja sięgają roku 1377, król Ludwik Węgierski przekazał gród wraz z zamkiem i otaczającymi wsiami, w darze podskarbiemu królewskiemu Dymitrowi, który od nazwy miejscowości przybrał nazwisko Gorajski . Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 roku. Nadał je król Władysław Jagiełło doceniając troskę Dymitra o rozwój gospodarczy posiadanych przez niego terenów. Do 1508 roku majątek pozostawał w rękach Gorajskich. Następnymi właścicielami byli: Mikołaj Firlej z Dąbrowicy, Wiktor Sienieński, Andrzej Górka i jego syn Stanisław Górka, Paweł Trojanowski. W 1595 roku Trojanowski sprzedał dobra gorajskie Janowi Zamoyskiemu, który wcielił je do Ordynacji Zamojskiej.
Przypomnijmy, że w powiecie biłgorajskim prawa miejskie, utracone podobnie jak Goraj na mocy ukazu cara Aleksandra II, w 1988 roku odzyskał Józefów, natomiast w 1993 roku - Frampol.
Zdjęcia AirFoto Łukasz Bielak