W pierwszej połowie lipca na terenie naszego powiatu wprowadzono obszar ochronny w związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Informowaliśmy o tym w artykule: ASF na Lubelszczyźnie. Po ujawnieniu kolejnych przypadków choroby w powiecie zamojskim strefa ochronna została rozszerzona na teren całego powiatu, natomiast w części gmin Goraj, Turobin i Frampol wprowadzono obszar zagrożenia.
Strefa zagrożenia objęła miejscowości: Chłopków i Komodzianka w gminie Frampol, Hosznia Abramowska, Hosznia Ordynacka, Jędrzejówka, Majdan Abramowski w gminie Goraj oraz Czernięcin Główny, Czernięcin Poduchowny, Gaj Czernięciński, Nowa Wieś, Wólka Czernięcińska, Zabłocie w gminie Turobin.
W piątkowe przedpołudnie, 9 sierpnia w Urzędzie Gminy Goraj zorganizowano spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, podczas którego zostały omówione działania jakie powinny być podejmowane w zakresie realizacji bioasekuracji w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania się ASF.
Wymagania bioasekuracji zawarte w Programie
Zabezpieczenie gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.
Wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni.
Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).
Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
czytaj dalej ⇓ REKLAMAZabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.
Utrzymywanie świń w gospodarstwach w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym.
Zapewnienie aby: o osoby mające kontakt ze świniami w gospodarstwie nie utrzymywały własnych świń poza tym gospodarstwem oraz nie zajmowały się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach, o do budynków, w których są utrzymywane świnie nie wchodziły osoby postronne, o osoby przebywające w budynkach inwentarskich używały odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego.
Posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego: o dokumentację przestrzegania wymagań określonych w pkt 2-4, o rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, o program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, o zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia, o których mowa w pkt 7 lit. c.
Zabezpieczenie budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolno żyjących dzików na teren gospodarstwa. Wymagania są spełnione także wtedy gdy całe siedlisko jest ogrodzone w wyżej określony sposób.
Utrzymywanie świń w gospodarstwie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne.
W przyszły poniedziałek z Powiatowym Lekarzem Weterynarii spotkają się hodowcy z gminy Frampol. Spotkanie odbędzie się o godz. 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Nowej 5. Natomiast we wtorek, o godz. 9.00 zaplanowano spotkanie w remizie OSP w Turobinie.