Elektrownia, która będzie produkowała energię ze słońca zajmuje powierzchnię 3 hektarów i powstała na terenie Frampola. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji.
Budowa farmy fotowoltaicznej, która zajmuje 3 hektary i w przyszłości będzie produkowała energię ze słońca zakończyła się w ubiegłym tygodniu. W czwartkowe przedpołudnie, 10 października z udziałem starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, sekretarz gminy Frampol Anny Ruszczak, inwestorów oraz przedstawicieli Wspólnoty Gruntowej i mieszkańców Frampola odbyło się otwarcie inwestycji.
Elektrownia powstała na terenach rolniczych, które należały do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu i są położone w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów technicznych i komunalnych, linii energetycznej i głównego punktu zasilania gminy, w odległości około pół kilometra od zabudowy mieszkalnej.
W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych. Całkowity koszt realizacji zadania to ponad 9 mln zł, a ponad połowa środków pochodzi z unijnego dofinansowania. Projekt zrealizowały dwa przedsiębiorstwa z Biłgoraja i jak podkreślają inwestorzy w realizacji przedsięwzięcia przydatna była pomoc władz Frampola i powiatu.
Elektrownie słoneczne stanowią źródło czystej energii, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz azotu do atmosfery. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie i bezreakcyjnie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Zastosowane rozwiązania technologiczne ograniczają możliwość awarii.
- Elektrowania, której budowę właśnie zakończyliśmy w najbliższym czasie będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie zostanie odsprzedana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400 ton rocznie - mówi prezes zarządu firmy inwestorskiej z Biłgoraja.
Farma fotowoltaiczna, która powstała we Frampolu, to druga, po Józefowie w powiecie biłgorajskim, w której będzie pozyskiwana czysta energia. W Polsce z każdym rokiem przybywa elektrowni słonecznych i wzrasta udział energii pozyskiwanej z OZE.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Galun Czekam na informację od burmistrza, jak na tym skorzystają mieszkańcy Frampola. Czy poprawi się jakość powietrza? Czy ten prąd że słońca zastąpi dymiące kominy ? Czy skorzystają tylko inwestorzy- 50% kasy z unii? Doczekam się odpowiedzi na forum?
12 października 2019
+1
-2
InieMaMocnychdo69 ja referowałem do tych 2MW tylko, bo np. u mnie w ciągu roku nawet do 1,8MWh prądu było zużywane, np żeby uzyskać 2MWh to przez cały rok musi być włączone urządzenie które pobiera około 280W.... idąc dalej; niema powodu aby mieszkańcy Frampola mieli jakikolwiek zysk....na tej farmie jest pomiędzy 6000 a 8000 paneli, i pewnie tuzin falowników, każdy z tych falowników może kosztować ponad 200tys zł ........a cala ta farma to kilkanaście milionów jest warta; falowniki przeżyją może 15 lat, a panele w najlepszym wypadku do 30 lat, gdzie wydajność paneli spadnie po 20 latach do około 80% (mowa tu o markowych panelach, czy takie są we Frampolu to inna inszość ) prąd kupować taniej? ale kto kiedyś mieszkał na wsi to wie ze oni maja 2 liczniki analogowe , albo jeden cyfrowy; jest coś takiego jak nocna taryfa...czy panele na to wpłynął??? W sumie to powiem ze burmistrza będzie stać na nowe auto, co roku, po 20 latach zrezygnuje a koszty wymiany paneli pokryje...święty mikołaj? XD poza tym, nie wiem czy przez rok będzie z tego zysk 500tys, jeżeli nie to po tych 20~30 latach wyjdą na 0. Wiec lepiej niech się zaczną modlić o bezchmurne niebo co dziennie.
11 października 2019
+2
-2
69doInieMaMocnych"łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych" Napisane jest rocznie, czyli uwzględnia się zarówno lato jak i zimę, dzień i noc. Wyprodukowany w dzień prąd sprzedaje się do sieci, a nocą można kupować go taniej (tak w dużym uproszczeniu). Zadam pytanie może inaczej. Jaką korzyść odniesie przeciętna rodzina z Frampola? Jeżeli produkujemy prądu tyle, żeby zaspokoić roczne potrzeby miasta, to zostają koszty obsługi tej elektrowni. Czy mieszkańcy nadal będa ponosić takie same wydatki na prąd, a zysk z jego sprzedaży dostanie gmina (a potem np. rozda sobie jako 13, 14 i 23 pensję?)
11 października 2019
+3
-1
InieMaMocnychdo69 ...solary działają tylko w dzień, te 2MW możliwe są tylko w bezchmurny letni dzień, pomimo to w dzień nawet cały Frampol + Rzeczyce nie są w stanie wykorzystać całej energii jaka jest tam wytwarzana, bo każdy musiał by zużywać ponad 1000W non stop(tzn wtedy gdy słonce świeci), nadmiar energii zostanie wpuszczony do sieci i inne miejscowości będą miały w teorii tańszy prąd; powiedzmy ze największe zużycie prądu następuje w nocy (od około 17 do 22) i to w zimie...a w tym czasie w dzień,wydajność solarow będzie pewnie ponizej 30% bo zazwyczaj w zimie niebo jest pochmurne a słońce jest nisko, chyba ze te solary są mechanicznie kierowane w kierunku słońca? ale cena prądu się nie zmniejszy :) ta firma które dostarcza prąd do Frampola po prostu będzie płaciła jakieś grosze właścicielowi solarow...czyli gminie chyba
11 października 2019
+1
-3
franciszek tak szybko przed wyborami otwierali że buciki w błotku sobie popaprali , jestem ciekawy o ile teraz prąd we Frampolu będzie tańszy skoro mają "swoją" elektrownię ? mogę jedynie podejrzewać że będzie droższy bo utrzymanie czegoś takiego kosztuje krocie
10 października 2019
+9
-3
69"W ramach projektu zamontowano panele o łącznej mocy prawie 2 MW, które rocznie pozyskają tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych." Frampol ma ok 1500 mieszkańców, a ile jest gospodarstw domowych? Czy ta elektrownia pokryje w 100% zapotrzebowanie mieszkańców na prąd?
10 października 2019
+8
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 20:03
Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
dzisiaj, 20:53
Borki
Płonie budynek gospodarczy
16 listopada 2024
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
dzisiaj, 08:29
Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
dzisiaj, 11:15
Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w piątek, godzina 09:12
Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 09:57
Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
dzisiaj, 16:33
Biłgoraj
Scena dla seniorów
w sobotę, godzina 10:14
Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
dzisiaj, 16:10
Biłgoraj
Ku czci św. Cecylii
w piątek, godzina 20:16
Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w sobotę, godzina 20:33
Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
dzisiaj, 09:49
Józefów
Józefów rozświetli ulice za milion złotych
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
17 listopada 2024
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w piątek, godzina 19:34
Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w sobotę, godzina 17:42
Biłgoraj
Karting wraca do Biłgoraja
17 listopada 2024
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna