Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.03.08 09:29 | aktualizacja: 2020.03.09 21:00

Nadleśnictwo o wycince lasu

W czwartek informowaliśmy o planowanej przez Nadleśnictwo Biłgoraj wycince 3,5 ha lasu, pomiędzy granicą miasta a Wolą Małą, której sprzeciwiają się rady osiedla. - Na leśnikach ciąży z jednej strony odpowiedzialność za wszystkie składniki przyrody, z drugiej zaś, na zapewnieniu ciągłości gospodarki drzewnej - odpowiada Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego.
Nadleśnictwo o wycince lasu
Nadleśnictwo o wycince lasu

Planowana wycinka lasu pomiędzy północno - wschodnią granicą miasta, a miejscowością Wola Mała obejmie fragment lasu o powierzchni 3,59 ha i został przewidziany do użytkowania rębnego na 2021 rok.

- Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Biłgoraj oparta jest na zasadzie trwałości i ciągłości użytkowania. Leśnicy wycinają poszczególne fragmentu lasu w oparciu o plan urządzenia lasu, który tworzony jest na okres 10 lat ( w nadleśnictwie sporządzony na okres 1.01.2020 - 31.12.2029) i zatwierdzany przez Ministra Środowiska.. Dla planu sporządzana jest Prognoza oddziaływania PUL na środowisko jak również plan podlega szerokim konsultacjom społecznym. Plan urządzania lasu narzuca nadleśnictwu maksymalną ilość drewna do pozyskania na każdy rok. Ilość ta wyliczana jest z kolei na podstawie szacunków przyrostu drewna na pniu, czyli ilości drewna jaka jest w stanie "odrosnąć" w danym okresie. W polskich lasach wycina się co roku około 55% przyrostu rocznego, dlatego zasoby drzewne kraju wciąż rosną. Ma to ogromne znaczenie dla przyrody, klimatu, gospodarki wodnej, a w szczególności dla trwałości lasu - wyjaśnia Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

Nadleśniczy podkreśla, że fragment tego lasu jak i większość powierzchni leśnej wokół Biłgoraja został posadzony w okresie odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości, gdzie teren ten był w silnym stopniu wyeksploatowany przez zaborców w wyniku prowadzenia rabunkowej gospodarki leśnej. W wyniku tego obecnie jest to las jednowiekowy, z 100% udziałem sosny oraz pojedynczym udziałem świerka i brzozy na siedliskach borowych. Sosna jako gatunek światłożądny wymaga do odnowienia zastosowania cięć zupełnych. Będą one prowadzone na niedużej powierzchni w postaci pasa o szerokości do 60 m. Średni wiek tego drzewostanu wynosi 102 lat, a więc jest to wiek w którym sosna wchodzi w proces starzenia się. Taki wiekowy las stopniowo traci swoją stabilność, a drewno traci swoje właściwości. Zaczyna być podatny na choroby, nie nadaje się już do budowy domów, ani nawet na opał. Drewno próchniejące, dziuplaste jest przydatne dla ekosystemu leśnego, dlatego nie wszystkie drewno jest zabierane z lasu. Niektóre fragmenty lasu zostaną do naturalnej śmierci, a na powierzchni zrębowej zostanie pozostawiona kępa starodrzewi i część drewna martwego.

- Oczywiście pozyskanie drewna uprzedza okres jego naturalnego rozpadu. Można hodować drzewa tylko po to by spróchniały i zgniły. Liczmy się jednak z tym, że koniec z papierem, meblami z drewna, domami. I dopłacimy do tego interesu słono. Z własnej kieszeni. Lasów w Polsce przybywa, ale jak dotąd możliwe jest to bez jakiejkolwiek pomocy finansowej ze strony państwa czy społeczeństwa. Wpływy do budżetów gmin z podatków leśnych to szansa na rozwój regionalny - dodaje Leszek Turczyniak.

Leśnicy przypominają, że las jest niezwykle ważnym czynnikiem bezpieczeństwa ekologicznego kraju i ma to swoje przełożenie gospodarcze, choćby w przypadku spełnianej przez las roli przeciwpowodziowej. To leśnicy ponoszą koszty udostępniania lasu dla społeczeństwa, dotują parki narodowe, reagują na klęski żywiołowe. - Na wszystko co robimy, wykładamy fundusze z własnej "kieszeni", nie otrzymując pomocy ze strony państwa, czy społeczeństwa. Zadania leśników są przy tym bardzo duże, a to co robimy ma wielkie znaczenie nie tylko dla gospodarki leśnej, lecz także dla ochrony przyrody, turystyki, rekreacji i edukacji. Korzysta z tego całe społeczeństwo. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży drewna przeznaczamy miedzy innymi na tworzenie nowych parkingów, miejsc odpoczynku, całej infrastruktury turystycznej, należytą ochronę lasów przed szkodliwymi owadami, pożarami, szeroką, bezpłatną działalność edukacyjną. Prócz tego dbamy o zachowanie różnorodności biologicznej i odtwarzanie zagrożonych gatunków flory i fauny - informuje dalej zastępca nadleśniczego.

Jak podsumowuje nadleśniczy Turczyniak to właśnie na leśnikach ciąży z jednej strony odpowiedzialność za wszystkie składniki przyrody, z drugiej zaś, na zapewnieniu ciągłości gospodarki drzewnej. Nie da się tych funkcji rozdzielić. Na fragmentach można jedne funkcje uznać za główne inne za pobocze, ale współistnieją razem pomimo naszych obiekcji.

- Dla każdego las jest czymś innym. Dla rodziny drzewiarza to źródło utrzymania, dla turysty piękne widoki. Póki jesteśmy społeczeństwem różnorodnym, różnorodność funkcji lasu jest nieunikniona. Próba rozdziału tych funkcji, spowoduje powstawanie plantacji leśnych. Leśnicy wycinają drzewa by las trwał, a my byśmy żyli zdrowo i ekologicznie wykorzystując do tego celu drewno - podsumowuje leśnik.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7993
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Cherbata   W poprzednim artykule popierałem działania Nadleśnictwa i po ich odpowiedzi tylko się w tym utwierdziłem. Nadleśnictwo niech robi swoje a burmistrz niech się zajmie swoimi sprawami w swoim ogródku. Biegać można wszędzie bo sam biegam a lasów dookoła nie brakuje. Trzeba zrozumieć że działania leśników nie mają na celu zniszczenie lasu tylko poprawienie jego stanu. Podstawą jest zrozumienie że zdrowy las nie może ciągle rosnać w tym samym miejscu i wycinki i nasadzenia to rzecz normalna. Nikt nie wycina całego lasu tylko wszystko jest zaplanowane z rozsądkiem.
9 marca 2020
+11
-14
formaldehyd  do autochton   Biłgorajacy niech się wezmą za siebie bo już nie nadążam za zbieraniem latających worków foliowych, wszędzie ponas...ane petów,pobitych butelek, jakiekolwiek drzewko czy krzew posadzony zaraz chory,krzywy i obdarty, trawniki tylko z nazwy, na osiedlach spałowane wszystko jak leci itd. a nie lasem się zajmować bo jaśnie włodarze spacerują właśnie tam. W Puszczy mam prywatne Krasne i wygląda jak pół du...zza krzaka oczywiście pełne śmieci. To już wolę gospodarkę Nadleśnictwa..
8 marca 2020
+11
-12
autochton   Wywód talmudyczny, merkantylne podejście leśników, kasa, kasa, kasa. My, mieszkańcy miasta nie mamy nic do powiedzenia. Obcy chcą wyciąć nasz las. Obcy bo swoi, biłgorajacy nigdy by na to nie pozwolili.
8 marca 2020
+26
-17
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 19:34 Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
w piątek, godzina 08:04 Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w czwartek, godzina 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w piątek, godzina 11:07 Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
15 listopada 2024 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
w czwartek, godzina 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w piątek, godzina 12:23 Biłgoraj
Wybitne Polki oczami młodych artystów. Finał konkursu plastycznego w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball