8 kwietnia burmistrz Biłgoraja wydał zarządzenie zmieniające te z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie wprowadzenia zakazu handlu na targowiskach przy ul. Dąbrowskiego i ul. Jagiełły w Biłgoraju (o wydanym zakazie handlu informowaliśmy naszych czytelników w artykule pt. Targowiska zamknięte do odwołania ).
W nowym zarządzeniu włodarz wskazał, że "w okresie od 9 kwietnia 2020 r. do odwołania - dopuszcza się handel na targowisku przy ul. Dąbrowskiego w ograniczonym zakresie - sprzedaż żywności, roślin, kwiatów i nasion, pod warunkiem spełnienia przez z arządcę targowiska rekomendacji określonych przez Główny Inspektorat Sanitarny zalecane działania zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu COVID - 19".
Zarządcą jest Spółka ds. Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej w Biłgoraju i to ona została zobowiązania do przestrzegania następujących zasad:
1 ) ogrodzenia targowiska, na którym będzie prowadzony handel,
2 ) wydzielenia w ogrodzeniu wejścia i wyjścia z targowiska,
3) kontrolowania ilości osób przebywających na targowisku, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
4 ) umieszczenia przy wejściu na targowisko Rekomendacji Główny Inspektoratu Sanitarnego - zalecanych działań zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID - 19,
5 ) przekazania każdemu sprzedającemu w formie pisemnej, za potwierdzeniem odbioru, Rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
6 ) bieżącego monitorowania handlu na targowisku pod względem zapewnienia wykonywania zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ograniczeń przewidzianych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności zezwalania na wejście na targowisko lub wydawania poleceń jego opuszczenia przez osoby kupujące lub osoby prowadzące punkty sprzedaży.
Nowe przepisy obowiązują do odwołania, co oznacza, że w takiej formie targowisko przy ul. Dąbrowskiego może funkcjonować w każdym tygodniu, jak dotychczas.
Oczywiście zgodnie z wytycznymi GIS "aktualna sytuacja powinna być motywacją dla branży spożywczej, aby jeszcze skrupulatniej przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Przepisy prawa żywnościowego nakładają na przedsiębiorców wymagani a higieniczne, których celem jest zapobieganie zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu żywności".
Dlatego też należy:
1. Stosować właściwą higienę rąk
2. Stosować higienę kaszlu i oddychania
3. Stosować zasady bezpieczeństwa żywności - restrykcyjnie i z pełną świadomością
4. Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego
5. Zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca sprzedawca (min. 1,5 metra)
6. W miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.