Dotychczas emerytura lub renta przysługiwała od miesiąca, w którym klient złożył wniosek. Jednak w czasie epidemii niektórzy obawiają się wizyt w urzędach. Trudniej jest też zgromadzić niezbędną dokumentację. Dlatego ustawa, zwana tarczą antykryzysową (z 18.04.2020 r.), przewiduje, że wniosek o emeryturę lub rentę można złożyć później - w terminie do 30 dni od upływu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Mimo późniejszego wniosku emerytura lub renta będą przysługiwać także za wcześniejsze miesiące, nawet od 1 marca.
Jak skorzystać?
Są tylko dwa warunki. Po pierwsze, klient musi dołączyć do wniosku oświadczenie, w którym wskaże, od jakiej daty Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma przyznać emeryturę lub rentę. Po drugie, na dzień wskazany w dokumencie klient musi spełniać wszystkie kryteria do przyznania świadczenia (np. ukończenie wieku emerytalnego, data powstania niezdolności do pracy). Data w oświadczeniu nie może być wcześniejsza niż 1 marca 2020 roku. Na podstawie tak złożonego wniosku ZUS przyzna emeryturę lub rentę także za okres wstecz i wypłaci ją z wyrównaniem.
Przykład : Klient złoży wniosek o emeryturę w lipcu, ale warunki do jej przyznania spełnił już w marcu. Będzie miał prawo do świadczenia od marca, jeśli do wniosku złożonego w lipcu dołączy oświadczenie, w którym wskaże, że chciał uzyskać emeryturę od marca. Otrzyma wtedy wyrównanie emerytury za miesiące od marca do czerwca.
Identyczna zasada dotyczy wniosków o przeliczenie wysokości emerytury lub renty oraz wniosków o podjęcie zawieszonej wypłaty świadczenia. Przepisy, które pozwalają na późniejsze złożenie wniosku, nie mają zastosowania do świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku ani do świadczenia Mama4+.
Świadczenia przedemerytalne
Dłuższe terminy dotyczą świadczeń przedemerytalnych. Wniosek o świadczenie trzeba złożyć standardowo w ciągu 30 dni od wydania niezbędnego zaświadczenia przez urząd pracy. Jeśli ten termin mija w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii, to wniosek można złożyć w ciągu 30 dni od ich ustania. A osoby, które dorabiają do świadczeń przedemerytalnych, mają więcej czasu na powiadomienie ZUS o wysokości przychodów. W tym przypadku również obowiązuje termin do 30 dni od ustania epidemii Covid-19.