Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.05.30 03:25

Czy podróż płatnymi drogami to kosztowna przyjemność? Sprawdzamy, ile kosztują winiety?

Planujesz zagraniczny wyjazd? Stawiasz na własny środek transportu? Możesz oczywiście zdecydować się na podróż bocznymi drogami, bardziej czasochłonną i nieco mniej komfortową, ale tańszą. Możesz też jechać drogami płatnymi i nieco szybciej dotrzeć do celu. Pamiętaj, że gdzieniegdzie obowiązkowe będą winiety. Ile kosztują winiety, gdzie będą niezbędne i w jaki sposób je nabyć?
Czy podróż płatnymi drogami to kosztowna przyjemność? Sprawdzamy, ile kosztują winiety?
Czy podróż płatnymi drogami to kosztowna przyjemność? Sprawdzamy, ile kosztują winiety?

Jesteśmy globtroterami. Lubimy podróże te mniejsze i te większe. Często własnym samochodem. Planując trasę, pojawia się pytanie - jechać autostradą czy drogą krajową? Wybrać boczną trasę czy może taką z bramkami? Warto mieć na uwadze, że w niektórych państwach nie będziemy mieli takiego wyboru, a wówczas obowiązkowe staną się winiety. Jeśli chcemy na nie ponarzekać, weźmy pod uwagę, że przykładowo w Polsce, zatrzymując się na bramkach, płacimy tylko za jeden przejazd. A cena? Zdecydowanie wyższa niż za winietę…

Podróże, które nie udadzą się bez winiety…

W dużej części krajów europejskich przejazd częścią dróg, a szczególnie autostrad czy dróg szybkiego ruchu, jest płatny. Jedną z form płatności są właśnie winiety, czyli tradycyjne nalepki, które nakleić trzeba na przednią szybę samochodu, w widocznym miejscu. Są one dowodem na to, że opłata za przejazd została uiszczona.

Jak informują eksperci firmy Beesafe.pl, winiety nie są obowiązkowe przy wjeździe do wielu krajów, ale podróżując po nich, bardzo szybko możemy znaleźć się w miejscu, w którym będą już one wymagane. Przykładowo - jadąc na narty do Czech możemy z nich zrezygnować, ponieważ w górach praktycznie wszystkie drogi są bezpłatne, ale już chcąc wybrać się na weekend do Pragi - winiety mogą okazać się konieczne. Tak naprawdę każda ważniejsza droga prowadząca do stolicy Czech, będzie wymagała opłaty. Podobnie może być w Austrii, na Słowenii czy w Szwajcarii…

Obowiązkowy wydatek, czyli ile kosztują winiety?

Do kosztów podróży warto doliczyć także cenę winiety. To, ile za nią zapłacimy, zależy nie tylko od celu naszej podróży, ale przede wszystkim od terminu ważności winiety czy chociażby środku transportu. Do wyboru mamy najczęściej winiety tygodniowe, 10-dniowe, miesięczne czy nawet roczne. W tym artykule: https://beesafe.pl/porady/winiety-ile-kosztuja-gdzie-kupic/ eksperci Beesafe pokusili się o małe porównanie cen winiet i zestawili ze sobą wysokość opłat w Czechach, na Słowacji i w Austrii.

Okazuje się, że wybierając się w 10-dniową podróż do Czech, cena winiety wynosi aktualnie 310 koron czeskich, czyli 12,5 euro. Winieta miesięczna kosztuje już 440 koron czeskich, czyli 18 euro. Natomiast za roczną nalepkę umożliwiającą podróż po autostradach zapłacimy 60,5 euro.

Nieco inaczej przedstawiają się ceny na Słowacji - tam za 10-dniową winietę zapłacimy 10 euro, za 30-dniową - 14 euro, a roczną - 50 euro. Na koniec zostaje Austria, w której za roczną winietę zapłacimy najwięcej, bo ponad 91 euro.

Online czy na miejscu, czyli gdzie kupić winiety?

Sposobów nabycia winiety jest kilka. Kierowcy mogą zadbać o nie zarówno przed wyjazdem z Polski, ale także już na miejscu - po dotarciu do docelowego kraju. Elektroniczne winiety możemy kupić na Słowacji, w Austrii czy Bułgarii. Decydując się na zakup winiety online będziemy musieli podać jedynie numer rejestracyjny pojazdu oraz okres, na jaki chcemy wykupić wklepkę.

Specjaliści Beesafe zwracają uwagę na jedną bardzo ważną kwestię - jeśli chcemy kupić winietę online na przykład do Austrii, musimy pamiętać o tym, że będzie ona aktywna dopiero 18 dni po zakupie, więc pomyśleć musimy o niej na długo przed wyjazdem.

Jeśli winiety nie udało nam się nabyć przed podróżą, możemy kupić ją drogą tradycyjną w jednym z wielu punktów przygranicznych, na stacjach benzynowych, poczcie, a gdzieniegdzie nawet w markecie. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd. Bez takiej polisy podróż własnym autem może zepsuć nam tak długo wyczekiwany urlop.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3745
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
20 stycznia 2025 Biłgoraj
Nabór do miejskich szkół i przedszkoli
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez samorząd Biłgoraja na rok szkolny 2025/2026. Do kiedy trzeba złożyć wymagane dokumenty?
w poniedziałek, godzina 12:28 Powiat
Gigant meblowy z Biłgoraja planuje zwolnienia grupowe
w sobotę, godzina 20:49 Biłgoraj
Osobówka wjechała w witrynę apteki
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball