Rządowa strategia walki z pandemią ma trzy główne cele. Priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wsparcie seniorów, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie takich działań, aby miały jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne Polaków.
- Bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrodku - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych - one zaczną obowiązywać od 19 października.
Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):
od 19.10 - ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach - max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
Strefa czerwona:
ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
czytaj dalej ⇓ REKLAMAw zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Strefa żółta i czerwona:
lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
- Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyspieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że powaga sytuacji jest uzasadnieniem wprowadzenia obostrzeń.
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W województwie lubelskim strefa czerwona obejmie: powiat janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość. Ponadto w strefie czerwonej znajdą się również sąsiednie powiaty z Podkarpacia: leżajski i przeworski.