Fatalna jakość powietrza w Biłgoraju podczas sezonu grzewczego to fakt. Dlatego już po raz kolejny burmistrz Janusz Rosłan wystosował do mieszkańców apel z prośbą o zmianę nawyków. - Udowodniono, że smog potęguje również negatywne skutki zachorowań na COVID-19, zwiększając śmiertelność osób zakażonych - napisał włodarz.
Pomimo wielokrotnych próśb kierowanych do mieszkańców naszego miasta nadal obserwujemy w okresie grzewczym znaczne pogorszenie jakości powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą głównie właściciele domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują do ogrzewania paliwa stałe (węgiel, drewno), a niestety ciągle zdarza się, że w kotłach domowych spalane są także odpady komunalne.
Spalanie paliw stałych powoduje przedostawanie się do powietrza m.in. tlenku węgla, dwutlenku siarki, metali ciężkich, kadmu, chlorowodoru i cyjanowodoru, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas solny i kwas pruski. Spalanie sklejek czy płyt wiórowych powoduje emisję szkodliwego formaldehydu. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy materiałów lakierowanych. W wyniku ich spalania emitowane są silnie rakotwórcze dioksyny. Wdychanie toksyn występujących w zanieczyszczonym dymem powietrzu może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym: nowotworowych, chorób dróg oddechowych, układu krążenia, alergii skórnych, chorób oczu, a nawet uszkodzeń DNA płodu ludzkiego. Ogromny wpływ na nasze zdrowie mają zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe PM 10 i PM 2,5. Mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Do naszego organizmu przenikają wraz z niemi metale ciężkie (np. arsen, nikiel), czy benzopiren (posiadający właściwości rakotwórcze). W okresie grzewczym maksymalny dopuszczalny poziom zanieczyszczeń jest w Biłgoraju przekroczony praktycznie codziennie, a są dni, kiedy odnotowano nawet 27-krotny poziom przekroczenia norm!!!Udowodniono, że smog potęguje również negatywne skutki zachorowań na COVID-19, zwiększając śmiertelność osób zakażonych. Rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera blisko 45 tys. Polaków. Dlatego, mając na uwadze konieczność poprawy stanu powietrza, Rada Miasta Biłgoraja wprowadziła dopłaty dla osób wymieniających źródła ogrzewania. Z budżetu miasta można otrzymać do 7 500 zł dopłaty do instalacji pompy ciepła, do 5 000 w przypadku zastąpienia kotła węglowego kotłem gazowym i do 3000 zł do wymiany nieefektywnych kotłów gazowych na kotły kondensacyjne (zobacz: Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania). Zachęcamy również do korzystania z rządowego programu "Czyste Powietrze", dzięki któremu można sfinansować również wykonanie ocieplenia budynku i wymianę okien.Z analiz kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynków jednorodzinnych wynika, że najtańszym i najbardziej ekologicznym jest ogrzewanie pompą ciepła. Porównywalne są koszty ogrzewania gazem ziemnym i węglem, a nieco mniej wynoszą koszty ogrzewania drewnem.
czytaj dalej ⇓ REKLAMA
Zdrowie i życie ludzkie powinno mieć jednak dla każdego wartość nadrzędną. Dlatego nie zwlekajmy i wymieńmy jak najszybciej źródła ogrzewania na bardziej przyjazne dla środowiska.Pamiętajmy, że nikt z nas nie ma prawa narażać zdrowia i życia drugiego człowieka! Janusz RosłanUM Biłgoraj/red.