Spotkanie odbyło się w ramach zajęć z wychowania patriotycznego, a uczestniczyli w nim uczniowie trzech klas. Słuchając historii z czasów II wojny światowej mogli usłyszeć: - Idea powstania AK wynikała z wewnętrznych przekonań, była to konsekwencja zdarzeń wojennych roku '39 - mówił wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj Tomasz Książek. Przedstawił także wydarzenia, które doprowadziły do powstania organizacji takich jak Służba Zwycięstwu Polski oraz Związek Walki Zbrojnej, w późniejszym czasie przekształconych na Armię Krajową.
Uczniowie mogli poznać także bardziej współczesne wydarzenia związane z AK. - W 1990 roku w Warszawie odbył się Światowy Zjazd Żołnierzy Armii Krajowej. Wzięło w nim udział aż 100 tys. żołnierzy AK, to był jedyny pochód ludzi wówczas mających ponad 60 lat, którzy przypomnieli Polsce i światu, że istniało państwo podziemne, że AK w czasach największego rozkwitu liczyła, wg różnych źródeł, od 350 do 400 tys. żołnierzy - opowiadał Książek.
Obecnie Biłgorajski Oddział Światowego Związku AK, który jest organizacją mającą ma na celu promowanie etosu Armii Krajowej liczy ok. 30 członków, o różnej hierarchii.
Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach zajęć z wychowania patriotycznego. Tego typu wykłady odbywają się już od wielu lat. Biorą w nich udział ludzie, którzy przybliżają młodzieży wiedzę historyczną. - Na to spotkanie zaprosiliśmy uczniów z klasy humanistycznej, historyczno-językowej oraz matematyczno-informatycznej, którzy szczególnie interesują się historią - powiedziała Helena Oleszczak, nauczyciel bibliotekarz w LO im. ONZ.
- Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Deficyt wiedzy na temat Armii Krajowej jest znaczny. Ilość lekcji historii jest niewielka, co siłą rzeczy wpływa na powierzchownie traktowanie tego tematu. A kto nie zna historii ten ją przeżywa powtórnie, więc lepiej znać, by móc zapobiegać przykrym wydarzeniom. Poza tym ja lubię takie spotkania z młodzieżą - podsumował Tomasz Książek.
Niestety w spotkaniu z uczniami, mimo takich planów, nie mógł wziąć udział por. Antoni Nowiński ps "Burak", który w czasach II wojny światowej był żołnierzem oddziału "Korda", był również wywiadowcą. Być może za rok, w 70. już rocznicę powstania AK młodzież będzie mogła usłyszeć wyjątkową opowieść z ust świadka i uczestnika wydarzeń historycznych.