Głównym celem konkursu było szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz upamiętnianie ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa zagłada. Temat bieżącej edycji konkursu brzmiał: "Dzieciństwo w pasiakach". Uczestnicy mogli przygotować prace dotyczące rodzin i dzieci w obozowej rzeczywistości, narysować ilustrację do wspomnień Bogdana Bartnikowskiego zawartych w książce "Dzieciństwo w pasiakach" lub zaprezentować współczesne obrazy zniewolenia dzieci.
Uczennice ONZ-etu wykonały prace w grafice wektorowej. Przygotowując się do udziału w konkursie, licealistki poznały tragiczne losy więźniów obozu oraz wysłuchały wspomnień osób, których dzieciństwo przypadło na czas pobytu w obozie.
Prace konkursowe oceniało Jury, w skład którego wchodzili byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau, artyści plastycy, historycy, pracownicy naukowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Konkurs organizowany był przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Uczennice przygotowały prace pod kierunkiem pani Anny Dobraczyńskiej, nauczyciela grafiki komputerowej.