Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2021.03.16 10:34 | aktualizacja: 2021.03.16 11:17

Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

W zbliżającym się roku szkolnym 2021/2022 zmienią się zasady przyjmowania dzieci do miejskich placówek w Biłgoraju. Zostaną przyjęte najpierw dzieci z rejonu, potem dzieci z miasta. Maluchy spoza terenu miasta znajdą dla siebie miejsce tylko w jednym przypadku. Taka decyzja została podjęta przez organ prowadzący.
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci

Zmieniają się zasady, na jakich będą funkcjonować miejskie szkoły, przedszkola oraz żłobek. Zmiany obejmą rekrutację nowych dzieci do placówek. O co chodzi?

- Po wykonanym audycie zewnętrznym w biłgorajskich przedszkolach i szkołach burmistrz Janusz Rosłan polecił dyrektorom, żeby w pierwszej kolejności do samorządowych szkół i oddziałów przedszkolnych, dla których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta Biłgoraja, przyjmowane były dzieci z danego obwodu, następnie dzieci z obwodu innej szkoły na terenie miasta Biłgoraja. To oczywiście wynika z obowiązujących przepisów. Dopiero w następnej kolejności przyjmowane są dzieci z innych gmin - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju.

Co istotne kolejne dzieci (spoza terenu miast) będą mogły zostać przyjęte do placówki jedynie wtedy, gdy nie spowoduje to konieczności utworzenia nowego oddziału szkolnego lub przedszkolnego, czyli w przypadku posiadania wolnych miejsc w już utworzonych oddziałach (klasach).

Takie działanie nie będzie generować dodatkowych kosztów po stronie miasta. Każdy kolejny oddział to kilkaset tys. zł w skali roku.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą o finansach publicznych gmina nie może finansować zadań należących do innych gmin. Gdyby subwencja oświatowa w pełni pokrywała koszty kształcenia, wówczas nie byłoby problemu z przyjmowaniem do szkól miejskich dzieci spoza Biłgoraja. Tak niestety nie jest i różnicę wynikającą z faktycznie ponoszonych kosztów i wysokości subwencji musi pokryć budżet miasta - dodaje Paweł Jednacz.

Władze miasta nie wykluczają jednak możliwości przyjęcia dzieci z terenu innych gmin. - Jeżeli przyjęcie dziecka nie wiąże się z koniecznością utworzenia kolejnego oddziału, a zatem nie generuje dodatkowych kosztów, to bardzo chętnie dyrektorzy przyjmą dziecko spoza Biłgoraja do szkoły lub przedszkola. Oczywiście możliwe jest zawarcie porozumienia między samorządami, które określiłoby zasady współpracy w tym zakresie - mówi dalej rzecznik UM.

Przypomnijmy:

Subwencja oświatowa pokrywa jedynie około 75 proc. wszystkich kosztów ucznia. Pozostałą część pokrywa miasto z własnego budżetu. Wg stanu na wrzesień 2020 roku kwota subwencji wynosiła 20,5 mln zł, a z budżetu miasta "dopłacono" prawie 13 mln zł. Utworzenie nowego oddziału w szkole podstawowej to koszt około 300 tys. rocznie.

W ubiegłym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie z dyrektorami szkół, kolejne jest już zaplanowane. O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Zmiana w zasadach rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli. Nie wszyscy będą przyjęci, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6536
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Ojciecpolakikatolik   Proszę pana Burmistrza to jest jawna dyskryminacja dzieci wiejskich ze względu na pochodzenie. Dlaczego dzieci z biednych wsi nie mogą się kształcić na równi z innymi uczniami w dobrej miejskiej szkole? To należy zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Ucznia, bo jak dalej tak pójdzie to Jeszcze szkoły średnie nie będą przyjmować uczniów poza powiatem.
17 marca 2021
+7
-5
69   Janusz, to ma być polityka prorodzinna? Brakuje przedszkoli od lat, ile lat jesteś burmistrzem? Rok? Jak ktoś ma się zdecydować na dziecko jak potem musi z nim siedzieć w domi, bo nie ma gdzis go oddać pod opiekę w godzinach pracy.
Skarżysz się, że musisz dopłacać z budżetu miasta. To nie Twoje pieniądze tylko nasze, podobnie jak te w budżecie państwa. Ty jesteś tu na miejscu i masz zorganizować to tak, żeby przedszkola były. Tyle i tylko tyle. Jak subwencja jest za mała to zrób protest, poprowadź ludzi na Warszawe i rozwiąż ten problem, a Ty tylko ileś lat siedzisz i marudzisz zam8ast coś zrobić. Apele o dobre powietrze pomogły? Nie, dalej śmierdzi. Można śmiać się z ludzi, którzy modlą się o coś licząc, że to się wydarzy, ale tak na prawdę to skutek tego jest taki sam z tą różnicą, że modlitwa nic nie kosztuje, a Twój stołek tak.
17 marca 2021
+10
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
dzisiaj, 11:14 Lubelszczyzna
502 zgony w kraju, 42 w Lubelskiem
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 09:13 Obsza
Wyższe podatki i wynagrodzenie wójta
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w piątek, godzina 15:19 Biłgoraj
Przy parafii św. Marii Magdaleny powstaje Zakon Rycerzy Kolumba
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
20 listopada 2021 Biłgoraj
Kontrole straży miejskiej w Biłgoraju. Wykryto nieprawidłowości
W ostatnim czasie na terenie Biłgoraja prowadzone były kontrole dotyczące odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że nie wszyscy przestrzegają zasad. Właścicieli nieruchomości zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości.
w piątek, godzina 11:17 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Prawie 30 tys. mieszkańców województwa lubelskiego na kwarantannie
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w czwartek, godzina 09:13 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach na terenie powiatu
w środę, godzina 07:22 Aleksandrów
Gospodynie w telewizji śniadaniowej
21 listopada 2021 Biszcza
47-latek usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy
Zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu pieszemu usłyszał 47-latek z powiatu pruszkowskiego, który w minioną środę w Biszczy oddalił się z miejsca wypadku. Pieszy, który dostał się pod koła kierowanego przez niego volkswagena, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zatrzymany mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ był w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywany za prowadzenie pod wpływem alkoholu.
dzisiaj, 09:05 Tarnogród
Seniorzy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy
w środę, godzina 11:16 Krasne
Stracił panowanie nad ciągnikiem i wjechał do rowu
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w poniedziałek, godzina 09:06 Łukowa
Wypadek w gminie Łukowa. 4 osoby trafiły do szpitali
we wtorek, godzina 14:39 Biłgoraj
Przedszkole Samorządowe nr 2 apeluje o zwrot puszki z pieniędzmi
w poniedziałek, godzina 17:59 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w czwartek, godzina 10:26 Biłgoraj
Rowerzysta z 3 promilami wjechał pod samochód
26 listopada 2021 Gmina Biłgoraj
Pensja wójta w górę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl