Świętowanie w aleksandrowskiej bibliotece rozpoczęło od przygotowania prezentu "Zakładka z wierszem dla czytelnika". Projekt zakładki został opracowany przez klubowiczki. Każdy czytelnik, odwiedzający placówkę od 16 do 26 marca ją otrzymywał. Została również wykonana specjalna gazetka, na której oglądający mogli zobaczyć plakat akcji autorstwa Mariusza Olejarczyka i przeczytać wiersze dostępne w otwartych zasobach.
Kolejną propozycją dla czytelników była akcja promująca zbiór poezji w bibliotece "Drogowskaz do poezji". Zostały przygotowane specjalne oznaczenia, które prowadziły odwiedzających różnymi drogami do poezji. Zabawa zaciekawiła niektórych czytelników, co było widać po wędrówkach za wskazówkami i wypożyczonych tomikach z wierszami. "Pan Poeta dzieciom" - to propozycja dla najmłodszych czytelników. Zostały zakupione książki z serii o zwierzętach Pana Poety oraz został przygotowany specjalny post w mediach i wystawa książek. Autor również zrobił specjalne dedykacje dla czytelników z Aleksandrowa.
Kulminacja wydarzeń odbyła się 21 marca, kiedy to obchodzone jest święto poezji. Klubowiczki przygotowały w mediach społecznościowych akcję "Przeczytaj wiersz KOMUŚ i SOBIE". Młodzież zachęcała (również udostępniając informacje w swoich mediach) do zrobienia poetyckiego prezentu bliskiej osobie i również sobie, poprzez głośne czytanie wierszy. Poezję można było czytać bliskim w domu lub poprzez wirtualną komunikację. Na fanpage'u biblioteki prowadzona była także "Zabawa z wierszami" przeznaczona dla rodzin. Internauci mieli za zadanie podać tytuły utworów i autorów zamieszczonych cytatów z wierszy. W zabawie wzięło udział kilkanaście osób. Nagrody za najszybciej udzielone poprawne odpowiedzi otrzymali: Gabryś Błażyński, Magdalena Rybak, Marcin Kwiatkowski, Natalia Szeptuch.
Również na Instagramie i Facebooku została zamieszczona prezentacja przygotowana przez DKK "Poczytajmy rękopisy". Czytamy poezję Patronów 2021 roku - C. K. Norwida i K. K. Baczyńskiego. Celem prezentacji było zachęcenie do przejrzenia bogatych kolekcji poświęconych tym poetom w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. Natomiast 22 marca odbyło się spotkanie online DKK "Mój ulubiony wiersz". Okazało się, że szczególny wpływ na klubowiczki mają różne utwory poetyckie od tych współczesnych po klasykę. Wśród wymienianych wierszy pojawiły się chociażby takie jak: "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej, "Miłość" ks. Jana Twardowskiego czy "Miłość" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Akcja "Włącz poezję' została opracowana przez koordynatorki DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast projekt Dyskusyjne Kluby Książki jest prowadzony i finansowany przez Instytut Książki. Przez drugą połowę marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przysłowiowe pierwsze skrzypce grała poezja. Posty poświęcone akcji na Instagramie uzyskały średnio ponad 40 polubień a na Facebooku po kilkuset odbiorców. Tak wielu uczestników, którzy w różny sposób chcieli poświęcić swój czas poezji, ucieszyło organizatorów. Dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki "Okładka" wykazały się kreatywnością, co zaowocowało również tym, że wśród uczestników akcji byli także młodzi ludzie.
- Można narzekać, że poezja odchodzi do przeszłości i kto jeszcze ją czyta. Można także spróbować czytać poezję, a może się okaże, jak wiele wyjaśnia, pomaga zrozumieć świat, rozbudza wyobraźnię. Czytajmy poezję - zachęcają organizatorzy akcji.