"W związku z pismem z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie zniesienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, adresowanym do Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, a przekazanym w celu załatwienia departamentowi Organizacyjnemu - uprzejmie przedstawiam co następuje:
Prace w zakresie zniesienia niewielkich wydziałów pracy funkcjonujących w sądach rejonowych podjęte zostały przede wszystkim z uwagi na znaczący spadek wpływu spraw pracowniczych na przestrzeni ostatnich lat. Wpływ spraw pracowniczych w sądach rejonowych zmalał z 324 382 w 2001 r. poprzez 95 251 w roku 2008 do 105 122 w 2009 r., czyli do poziomu 32% wpływu z roku 2001. W zakresie najważniejszych kategorii spraw "P" i "P-upr" wpływ spadł z 302 692 spraw (2001 r.) poprzez 75 356 spraw (2008 r.) do 83 005 (2009 r.), a więc do poziomu 27,4 wpływu z roku 2001. W wyniku przeprowadzonych analiz podjęta została decyzja o likwidacji wydziałów pracy w niektórych sądach rejonowych i przekazaniu spraw pracowniczych do właściwości miejscowej sąsiednich, większych jednostek. Ponadto, w niektórych przypadkach kilku sądów sąsiedzkich terytorialnie, a w odniesieniu do których przewidziana jest likwidacja wydziałów pracy, określono jeden sąd jako przejmujący właściwość miejscową pozostałych jednostek. W kontekście rozważanej reorganizacji podnieść również należy, że na 165 sądów rejonowych, w których działają obecnie wydziały pracy, w 128 jednostkach etatyzacja pionu pracy nie przekracza 1 etatu. Dane te ukazują drastyczne rozproszenie kadry orzeczniczej w pionie pracy. Jest to zjawisko niekorzystne nie tylko ze względu na właściwie zarządzanie kadrami, ale również dla zapewnienia odpowiedniego poziomu orzecznictwa. Z punktu widzenia etatyzacji, obciążenia i racjonalnego wykorzystania kadry, utrzymywanie niewielkich wydziałów pracy w sądach rejonowych nie znajduje uzasadnienia. Zakłada się, że wpływ spraw pracowniczych powinien być na tyle duży, aby stanowił obciążenie dla co najmniej 2 etatów sędziowskich. Dopiero w takiej sytuacji w pełni zasadne winno być utworzenie wydziału pracy.
Podkreślić trzeba, że projektowane zmiany organizacyjne uwarunkowane są potrzebą racjonalizacji struktur sądów, które winne składać się z wydziałów o odpowiednim potencjale kadrowym, jak też koniecznością zapewnienia właściwego wykorzystania wysokospecjalistycznej kadry orzeczniczej.
Analizą w zakresie zasadności funkcjonowania niewielkich wydziałów pracy objęte zostały dwie kategorie sadów rejonowych. W pierwszej wpływ spraw z repertoriów "P" i "P-upr" w 2009 r. nie przekroczył 120, a więc średnio 10 spraw w miesiącu. W drugiej zaś wpływ spraw był wyższy, lecz etatyzacja pionu pracy nie przekroczyła 0,5 etatu sędziowskiego. Sąd Rejonowy w Biłgoraju spełnia obydwa kryteria, gdyż w 2009 r. do wskazanej jednostki wpłynęło zaledwie 48 spraw pracowniczych, a etatyzacja w pionie pracy wynosi 0,38 etatu sędziowskiego. W związku z powyższym, przygotowywany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie utworzenia sądów pracy i sądów ubezpieczeń społecznych uwzględnia zniesienie Wydziału Pracy w Sądzie rejonowym w Biłgoraju. Pragnę przy tym podkreślić, że omawiany projekt rozporządzenia znajduje się nadal w fazie uzgodnień oraz konsultacji i dopiero ich zakończenie pozwoli na wypracowanie ostatecznego kształtu wskazanego aktu prawnego".
Dyrektor departamentu Organizacyjnego
sędzia Karol Dałek