Uprawa i zbiory kawy
Kawę uprawia się w krajach strefy tropikalnej. Innymi słowy w Ameryce południowej, Afryce oraz w południowej części Azji. Kawa jak wiadomo występuję w różnych odmianach i warto zauważyć, że niektóre odmiany potrzebują nieco innych charakterystycznych warunków. Na przykład Arabika jest uprawiana w klimacie subtropikalnym na wysokości 600-2000 m n.p.m. Z kolei Robusta rośnie na niższych wysokościach od 400 do 600 m n.p.m. oraz na równinach. Zebranie kawy to wymagająca praca ręczna. Po zebraniu owoców należy przejść do wyłuskania ziaren. Do tego celu można skorzystać metody mokrej lub suchej. W przypadku metody mokrej owoce kawowca trafiają do specjalnego urządzenia przypominającego młyn napędzany wodą. W takiej maszynie kawa traci skórkę, usuwany jest miąższ i wszelkie inne pozostałości. Zostają ziarna, które są obrabiane i suszone. Z kolei w metodzie suchej nie wykorzystuje się wody. Owoce są od razu suszone (np. na słońcu). Dopiero z wyschniętych owoców uzyskuje się ziarna.
Z przygotowanych ziaren produkuje się to co wszyscy znamy ze sklepowych półek (np. sklep kawa ). A więc kawę w ziarnach, kawę mieloną lub kawę rozpuszczalną.
Rodzaje kaw
Na podstawie ziarnistej kawy wykonuje się przeróżne napoje kawowe, które zdobyły sympatie kawoszy na całym świecie. Szczególnie popularna jest najlepsza kawa ziarnista, która jest przygotowywana za pomocą ekspresu to między innymi espresso, latte macchiato, cappuccino, mocha, caffe latte.
Ponadto, warto wymienić kawy przelewowe, do których wykonania potrzebny jest napar. Kolejny przykład to kawy rozpuszczalne, które są przygotowywane w formie liofilizowanego ekstraktu, z kawy który wystarczy zalać gorącą wodą. Kolejnym ciekawym przykładem są kawy mrożone (np. frappe).
Źródło zdjęcia:
Raisa Kanareva / Shutterstock.com