AZS - objawy schorzenia
Przy AZS objawy, jakich doświadczamy, są bardzo różne, jednak praktycznie wszystkie z nich będą dla nas źródłem dyskomfortu. Najpowszechniejszym i najczęściej spotykanym objawem tej choroby jest swędząca, wysuszona skóra, w obrębie której mogą pojawiać się rumienie i inne zmiany chorobowe. Dodatkowo AZS może przejawiać symptomy, których występowania moglibyśmy nie połączyć nawet z tym schorzeniem. Jakie są więc inne popularne objawy AZS? Zaliczyć można do nich przede wszystkim:
- wysuszenie skóry;
- czerwone rumienie, plamy i wykwity na skórze;
- grudki na skórze;
- podrażniona skóra;
- uciążliwe swędzenie.
To najpopularniejsze objawy przy zachorowaniu na AZS, jednakże są także inne, mniej oczywiste. Jeśli mierzysz się z jakimiś objawami z poniższej listy, może to, choć oczywiście nie musi, wskazywać, że źródłem Twoich problemów skórnych jest właśnie AZS. Są to:
- podatność na gronkowca złocistego;
- zaćma;
- alergia;
- rogowacenie przymieszkowe;
- wyższy niż normalnie poziom immunoglobuliny E-IgE;
- powiększenie zmian skórnych po sytuacjach stresowych.
Atopowe zapalenie skóry - przyczyny i leczenie
Atopowe zapalenie skóry - przyczyny tej choroby, tak samo jak jej objawy i przebieg, mogą być różne. Naukowcom i badaczom tematu wciąż nie udało się dojść do konsensusu, co dokładnie wywołuje AZS, jest jednak kilka przesłanek, by za głównego winowajcę uznać filagrynę. To jedno z naszych podstawowych białek, które odpowiada między innymi za naturalną barierę ochronną naszej skóry. Jeśli działanie filagryny jest zakłócone, czego przyczyny mogą być chociażby genetyczne, bariera ochronna skóry zaczyna znikać. W efekcie takiej sytuacji nasza skóra niestety przesusza się, co prowadzi do nawrotu objawów atopowego zapalenia skóry. Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy skrajne temperatury, które również wpływają na stan i kondycję naszej skóry. Duży wpływ ma też podłoże genetyczne i tryb życia, co także oddziałuje na atopowe zapalenie skóry. Przyczyny mogą być zatem niejednoznaczne.
Jak wygląda leczenie AZS? Z racji tego, że mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, niestety nie możemy wyleczyć się w stu procentach, a całość leczenia skupi się raczej na złagodzeniu objawów. Przy AZS głównym problemem jest nadmierne wysuszanie się warstw skóry i utrata jej naturalnego nawilżenia. W związku z tym konieczne jest dbanie o ten aspekt z należytą starannością. Pomóc mogą różne maści i kremy, natomiast jako rozwiązanie domowe z powodzeniem mogą zostać wykorzystane olej kokosowy czy z winogron. Przy podejrzeniu AZS najlepiej jest skontaktować się z dermatologiem, który będzie w stanie nas właściwie zdiagnozować i wybrać odpowiedni sposób leczenia.