Po śmierci ciało ulega rozkładowi, uwalniając niebezpieczne związki chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób znajdujących się w pobliżu. Nie należy więc samemu podejmować się sprzątania pomieszczenia, w którym przebywał denat. Jak mówi ekspert z firmy Vector: d ezynfekcja po zgonie jest procedurą, która wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz wykorzystania specjalistycznych środków i sprzętu. To skomplikowany i niebezpieczny proces, dlatego te czynności zawsze należy zlecać profesjonalnej firmie specjalizującej się w tego typu usługach.
Jak wygląda dezynfekcja mieszkania po zgonie?
Dezynfekcja po zgonie jest trudnym procesem, który ma za zadanie usunąć z danego obszaru wirusów, bakterii, chorobotwórczych drobnoustrojów i wszelkich mikroorganizmów stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla otoczenia. Profesjonale sprzątanie po zmarłych składa się z kilku etapów.
Pierwszy z nich dotyczy dokładnej oceny danego pomieszczenia. W miejscu, w którym doszło do zgonu mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju zagrożeniami oraz zanieczyszczeniami w postaci płynów ustrojowych, fetoru, a w niektórych przypadkach, także ze śladami krwi, dlatego pierwszą czynnością profesjonalnej firmy jest ocena stanu danego obszaru. D ziałanie obejmuje wnikliwą analizę pomieszczenia, w którym nastąpił zgon - mówi ekspert z firmy Vector.
Kolejnym etapem jest właściwy dobór sprzętu i środków chemicznych oraz zabezpieczenie tkanek i płynów ustrojowych po zmarłym. Profesjonalne firmy usuwają zanieczyszczenie nie tylko w przypadku zgonu naturalnego, ale również samobójstw, zabójstw, wypadków czy zdarzeń losowych. Każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego podejścia, dlatego jak mówi ekspert z firmy Vector: właściwy sprzęt i środki chemiczne są dobierane pod kątem danej sytuacji i są uzależnione od rodzaju śmierci, stanu, w jaki znajdują się zwłoki oraz miejsca, w którym zostały znalezione.
Następnym etapem jest wstępna dezynfekcja i usunięcie wszelkich skażonych rzeczy oraz przedmiotów, które znajdują się w danym miejscu. Należy wynieść wszystkie meble, sprzęty, obrazy, a nawet śmieci, ponieważ wszędzie tam mogą znajdować się niebezpieczne drobnoustroje. Usługi firmy Vector przewidują możliwość ocalenia konkretnych przedmiotów, używając do ich oczyszczenia suchego lodu. W sytuacji, kiedy śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, istnieje prawdopodobieństwo, że konieczny będzie demontaż całej podłogi oraz zerwanie tapet czy kucie tynków, ponieważ umożliwi to skuteczne oczyszczenie całego pomieszczenia.
W dalszej kolejności pracownicy przystępują do dokładnego oczyszczenia całej powierzchni z wszelkich czynników biologicznych, które stwarzają duże zagrożenie. Długość całego procesu jest uzależniona od wielkości i ilości pomieszczeń oraz stopnia skażenia. Każda dezynfekcja po zgonie to indywidualny przypadek. W sytuacji, kiedy zgon nastąpił w mieszkaniu znajdującym się w bloku, profesjonalne sprzątanie powinno obejmować również klatkę schodową oraz windę.
Jakie metody oraz sprzęt jest wykorzystywany w trakcie dezynfekcji po zgonie?
Miejsce, w którym doszło do zgonu (niezależnie od jego przyczyny), stwarza szereg niebezpieczeństw, dlatego nie należy na "własną rękę" próbować uprzątnąć danego pomieszczenia. Jest to trudny proces wymagający doświadczenia i użycia odpowiedniego sprzętu, tylko w taki sposób możliwe jest całkowite zneutralizowanie niebezpieczeństw, uwalniających się w procesie rozkładu zwłok. Wyspecjalizowany pracownik musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem dróg oddechowych. Chcąc skutecznie oczyścić dany obszar, najlepiej jest zastosować połączenie w postaci środków chemicznych i ozonowania, które jest niezwykle skuteczne w eliminacji drobnoustrojów i nieprzyjemnego zapachu. W tym celu najlepiej sprawdzi się przemysłowy generator DS-46-RHR. Jest on jednym z najwydajniejszych ozonatorów dostępnych na rynku. Doskonale spełnia swoją funkcję na dużych powierzchniach takich jak: hale produkcyjne, czy magazyny, ale również i w mniejszych np. piwnice, strych czy mieszkanie.
Konkretna metoda dezynfekcji jest dobierana indywidualnie. Pracownik po wstępnej analizie decyduje, która z nich będzie najskuteczniejsza. Do najczęściej stosowanych należą:
- metoda zamgławiania Airfogiem ULV - stosowana za pomocą zamgławiacza i polega na aplikacji gęstej zimnej mgły. W jej skład wchodzą krople roztworu wody i preparat biobójczy. Dobrze sprawdza się w eliminowaniu wszelkich drobnoustrojów oraz neutralizacji zapachów,
- metoda mikrodyfuzji - to rodzaj dezynfekcji "na sucho". Za pomocą dyfuzora następuje nasycenie powietrza specjalną mgłą zawierającą środki chemiczne, która dociera nawet w trudno dostępne miejsca,
- metoda aktywnej suchej mgły - polega na uwolnieniu środka dezynfekującego w postaci mgły z silnym strumieniem powietrza,
- metoda suchego lodu - to aplikacja granulek suchego lodu, które mają za zadanie skutecznie oczyścić całą powierzchnię, jednocześnie jej nie niszcząc.
Ślady krwi najczęściej są usuwane za pomocą odplamiaczy białkowych. To preparat w formie roztworu z wodą. W przypadku trudnych do usunięcia plam, konieczne może okazać się ich zmiękczenie za pomocą odplamiacza lub preparatów stosowanych do zaschniętych zabrudzeń.
Samodzielna próba posprzątania mieszkania, czy jego wywietrzenie jest niewystarczające. Miejsce, w którym doszło do zgonu, należy dokładnie zdezynfekować za pomocą odpowiedniego sprzętu i użyciu środków chemicznych. Warto pamiętać, że rozkładające się ciało to szereg niebezpieczeństw stanowiących istotne zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Z tego względu nie należy samodzielnie podejmować próby uprzątnięcia mieszkania. Najlepiej będzie to zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie zezwolenia i certyfikaty.
Więcej informacji na temat dezynfekcji po zgonie uzyskasz od fachowców z firmy Vector:
WWW: https://ve
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Telefon: 725 392 578