Biłgoraj - Barometr zawodów
Aby poznać ogólne trendy na rynku pracy w Polsce i jej regionach, dowiedzieć się, w jakich branżach pracy jest najwięcej, warto zrobić szybki research sytuacji. Barometr zawodów to przygotowywana co roku przez ekspertów prognoza zapotrzebowania na pracowników. Zawiera listę zawodów deficytowych i zawodów nadwyżkowych, przygotowaną na podstawie danych GUS oraz powiatowych urzędów pracy. W najlepszej sytuacji są przedstawiciele zawodów deficytowych. Liczba dostępnych ofert przewyższa bowiem liczbę aplikujących. Z kolei w profesjach nadwyżkowych to kandydatów jest więcej niż ofert pracy i w związku z tym konkurencja w rekrutacji może być duża.
Co Barometr mówi o sytuacji na rynku pracy w powiecie biłgorajskim? Eksperci wskazali tu 20 grup zawodów deficytowych i 4 nadwyżkowe.
W pierwszej grupie znaleźli się kandydaci do pracy w:
- budowlance - cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych,
- murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- branży elektromaszynowej, motoryzacji - diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- branży metalowej - operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze,
- przetwórstwie spożywczym - piekarze, przetwórcy mięsa i ryb,
- produkcji odzieży - krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- opiece zdrowotnej - lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- edukacji - nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- transporcie - kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.
Jeśli wykonujesz któryś z powyższych zawodów, masz niezbędne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, praca dla Ciebie powinna być łatwa do zdobycia. Przygotuj dobre CV i sprawdź oferty od pracodawców.
W nieco trudniejszej sytuacji są przedstawiciele profesji nadwyżkowych. W powiecie biłgorajskim zaliczają się do nich:
- ekonomista,
- pracownik biur podróży i obsługi turystycznej,
- specjalista rolnictwa i leśnictwa,
- specjalista technologii żywności i żywienia.
Nie oznacza to jednak, że szanse na pracę dla osób wykonujących te zawody są przekreślone. Barometr stanowi wskazówkę, że poszukiwania pracy mogą być nieco trudniejsze, a wakatów mało. Warto więc przygotować sobie plan działania, profesjonalne dokumenty aplikacyjne i regularnie przeglądać propozycje zatrudnienia np. na dobrym portalu z ofertami pracy.
Praca Biłgoraj - gdzie szukać pracy?
Szukając pracy, dobrze jest postawić na wielokanałowe działania. Dobrą podstawę stanowi wspomniany wyżej portal rekrutacyjny. Tego typu witryny poświęcone są wyłącznie tematyce szukania pracy, udostępniają duże bazy ogłoszeń. Ponad pół tysiąca aktualnych propozycji zatrudnienia typu praca Biłgoraj znajdziesz np. na stronie praca.pl. Dodatkowo - bezpłatnie - możesz tam skorzystać z przydatnych narzędzi dla kandydatów: powiadomień o nowych ofertach (job alert), kreatora CV czy kalkulatora wynagrodzeń, dzięki któremu przygotujesz się do negocjacji finansowych przed podpisaniem umowy z pracodawcą.
Ogłoszenia znajdziesz również na innych stronach internetowych - w lokalnych serwisach, mediach społecznościowych czy na stronach konkretnych pracodawców. Nieocenionym źródłem informacji o ofertach pracy są też znajomi i rodzina. Popytaj, a być może okaże się, że ktoś z nich słyszał o interesującym, wolnym stanowisku.
Nie pomijaj również możliwości, jakie daje Ci rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Biłgoraju. Możesz wpisać się do rejestru jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Pamiętaj, że PUP nie tylko udostępnia własną bazę ogłoszeń (znajdziesz je online w Centralnym Rejestrze Ofert Pracy), ale też zajmuje się poradnictwem zawodowym. Warto dowiedzieć się, co może zaoferować Ci urząd.