Swobodne latanie nie stanowi problemu
Dron podlega zawsze regulacjom zawartym w prawie lotniczym. Jeśli jego całkowita masa nie przekracza 250 gramów, a loty odbywają się wyłącznie w polu widzenia operatora i mają charakter rekreacyjny bądź sportowy, to wówczas nie zachodzi konieczność wyrabiania żadnego formalnego pozwolenia. Trzeba jedynie zadbać o zachowanie stosownego dystansu od zabudowy miejskiej, ludzi i zwierząt, tak aby nie spowodować strat materialnych ani nie narazić istoty żywej na uszczerbek zdrowotny.
Nieprzestrzeganie wymienionych zasad grozi nie tylko dotkliwą karą finansową, ale też karą ograniczenia czy nawet pozbawienia wolności. Uprawnienia okazują się niezbędne dopiero wtedy, gdy zamierzamy za pomocą statku świadczyć w pełni odpłatne usługi, czyli de facto prowadzić działalność gospodarczą. Licencja pilota drona to w takim przypadku dokument obowiązkowy.
Zdanie prostego egzaminu z pewnością się opłaci
Drony o wadze powyżej 250 gramów zaliczamy w większości do kategorii otwartej, określanej mianem A2/A3. Oznacza to, że można nimi latać w odległości do 120 metrów od najbliższego obiektu zlokalizowanego na powierzchni ziemi (zasięg wzroku) - oczywiście tylko dla rozrywki.
Najpierw należy jednak przejść specjalne szkolenie online i zaliczyć w miarę prosty test poświadczający nabycie odpowiedniej wiedzy (40 pytań wielokrotnego wyboru, do zdania potrzeba 75% prawidłowych odpowiedzi). Obie te opcje są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a uzyskane kwalifikacje mają ważność przez okres pięciu lat.
Certyfikat kompetencyjny pobieramy w wydzielonej sekcji zatytułowanej ''uprawnienia''. Dodajmy, że wymagany wiek użytkownika statku to 16 lat - z wyjątkiem dronów uznanych za zabawki zgodnie z dyrektywą 2009/48/WE.
Rozwiązanie idealne dla profesjonalistów
Osoby pragnące wykorzystywać maszynę zarobkowo i docierać nią na odległość do około 500 metrów powinny bezwzględnie zdecydować się na wzięcie udziału w kursie UAVO VLOS NSTS-01. Otrzymane na tej podstawie uprawnienia dają możliwość swobodnego świadczenia usług w zakresie wykonywania fotografii, kręcenia filmów, przeprowadzania inspekcji, tworzenia map geodezyjnych, obsiewania pól uprawnych czy monitorowania konkretnych obiektów. Co istotne, w grę wchodzi tutaj nawet teren miasta. Z kolei kurs UAVO BVLOS NSTS-05 gwarantuje uczestnikowi latanie aż do 2 kilometrów, czyli poza zasięg widoczności wzroku.
Uzyskana w ten sposób licencja pilota drona pozwala na komercyjne eksploatowanie sprzętu bezpośrednio nad obszarami silnie zaludnionymi, portami morskimi, lotniskami, oczyszczalniami ścieków, poligonami wojskowymi oraz strefami geograficznymi DRA.