Odpowiednio dobrane oświetlenie nad lustrem łazienkowym to bardzo ważny element wyposażenia. Zapewnia komfortowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, ale też może optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze.
Wybór miejsca
Przestrzeń na lustrem powinna być optymalnie oświetlona, ale strumień światła nie może nas oślepiać, dlatego warto zdecydować się na lampy z kloszami. Ponadto ważne jest miejsce, w którym umieścimy źródła światła. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie i zamontować je we właściwym miejscu, należy określić kształt i rozmiar lustra. Jeśli lustro jest szerokie najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie lampy na nim, w przypadku luster pionowych o pociągłym kształcie optymalnym rozwiązaniem będzie zawieszenie dwóch mniejszych kinkietów po bokach. Najważniejsze jest, aby całe oświetlenie rozkładało się równomiernie.
Lampa do zadań specjalnych
Lampy nad lustrem mogą mieć kontakt z wodą, dlatego obudowa musi być odporna na zachlapanie czy parę z prysznica. Nieprzystosowany sprzęt mógłby ulec uszkodzeniu, rdzewieniu lub zwarciu. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić stopień szczelności obudowy. Lampy łazienkowe powinny mieć ochronę na poziomie IP44 lub wyższą. Model z taką klasą szczelności jest odporny na drobinki kurzu oraz wodę rozpylaną z dowolnego kierunku.
Jaką barwę światła wybrać?
Wybierając lampę łazienkową musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Musi ona nie tylko pasować do aranżacji wnętrza, ale też mieć właściwe parametry techniczne. Jednym z ważniejszych jest barwa świecenia. Czynnik ten decyduje o atmosferze i ma wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi i wprowadza przytulny nastrój, a zimna barwa światła działa pobudzająco i jest idealna do pracy. W łazience najlepiej sprawdza się naturalne światło, które wiernie oddaje kolory, co jest przydatne podczas nakładania makijażu. Optymalną temperaturą światła nad lustrem jest 4500K. Warto zwrócić też uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI), powinien on mieć wartość co najmniej 80%.
Jak wybrać odpowiedni model?
Kinkiet Italux w designerskim stylu to model do zawieszenia nad lustrem. Konstrukcja składa się z dwóch kloszy umiejscowionych po bokach lampy. W kloszach umieszczono gwinty na żarówki typu G9. Wysoka klasa szczelności na poziomie IP44 zapewnia ochronę przed zachlapaniem. Dzięki prostej formie lampy i białemu wykończeniu można bez trudu wkomponować ją w większość łazienkowych aranżacji. Model wyposażono we włącznik w postaci łańcuszka.
Jeśli w naszej łazience mamy wąskie lustro, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą kinkiety pionowe. Model Tempo to propozycja dla miłośników minimalistycznych dodatków. Klosz lampy Italux ma kształt prostopadłościanu i jest osadzony na srebrnej, chromowanej podstawie. Kinkiet jest przystosowany do żarówek z gwintem G9 o maksymalnej mocy 28W. Lampa z powodzeniem znosi kontakt z wodą rozpryskiwaną z umywalki - potwierdza to klasa szczelności IP44.
Interesującą pozycją jest też model Melvin. Klasyczny kształt klosza i stonowana kolorystyka (połączenie bieli i srebra) prezentują się bardzo szykownie i dodają wnętrzu designerski akcent. Lampa ma gwint G9, a maksymalna moc żarówki wynosi 28W. Podobnie jak wcześniejsze modele ma klasę szczelności IP44.
Jeśli nie chcemy decydować się na kinkiety pozostaje nam jeszcze jedno rozwiązanie w postaci spotów montowanych na suficie. Lampy Italux mają różne formy, a wśród kinkietów łazienkowych są modele w kształcie walca lub prostopadłościanu. Do wyboru są dwie opcje kolorystyczne - biała i czarna, dzięki czemu bez trudu dobierzemy lampę pasującą do wystroju naszej łazienki. Modele Fausto i Fabrycio są wyposażone w gwint G10 i mają stosowną ochronę przed wilgocią na poziomie IP44.
Wybór lamp w przestrzeni domowej często podyktowany jest względami estetycznymi, warto jednak pamiętać, że warunki panujące w łazience wymagają odpowiednich zabezpieczeń, aby nie uległy uszkodzeniu i nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników. W przypadku oświetlenia lustra ma to szczególne znaczenie, ponieważ znajdują się one w pobliżu umywalki, a więc są bardziej narażone na zachlapanie niż inne elementy oświetlenia.