Jazda na rowerze jest doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających relaksu po pracy, chcących odciąć się od problemów i ponurych myśli. Jazda na rowerze wzmacnia serce, poprawia wydolność oddechową, przyspiesza krążenie, a także pomaga spalić kalorie. Podczas jazdy pracują nie tylko nogi, ale również plecy, brzuch i pośladki. Nie zapominajmy o innym ważnym aspekcie jazdy na rowerze - jest to doskonały środek transportu, zwłaszcza w mieście. Nie tylko nie emituje żadnych szkodliwych substancji, ale pozwala uniknąć wielogodzinnego stania w korku.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerów, które różnią się między sobą budową oraz przeznaczeniem:
- rower miejski - przeznaczony do spokojnej jazdy po mieście;
- rower crossowy - jest to uniwersalny model, charakteryzujący się swoją lekkością. Można nim jeździć po asfalcie oraz drodze szutrowej;
- rower MTB - zwany również rowerem górskim, dedykowany do jazdy w trudniejszym terenie;
- rower BMX - rower wyczynowy służący do wykonywania tricków;
- rower trekkingowy - rodzaj rowera przeznaczony do jazdy rekreacyjnej, cechuje się wyprostowaną, wygodną pozycją siedzącą oraz wyposażeniem podróżnym.
Jak wybrać rower dla kobiety?
Przede wszystkim zastanów się, jak chcesz korzystać z roweru. Czy planujesz długą jazdę po trudnych terenach czy też chcesz wygodnie podjechać do pracy, która znajduje się w niedużej odległości od Twojego domu? Dobierz rodzaj roweru do swoich potrzeb, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Warto podkreślić, że rowery damskie różnią się od męskich i nie chodzi tutaj tylko o najprostsze miejskie modele.
Rowery trekkingowe mają maksymalnie obniżoną ramę, która zapewnia wygodne wchodzenie oraz schodzenie z roweru. Dzięki tak skonstruowanej ramie możesz swobodnie jeździć w spódnicy. Klasyczne "górale" oraz rowery crossowe mają nieco obniżoną górną część ramy i są bardziej wyprofilowane.
Rower damski należy dobrać biorąc pod uwagę swój wzrost. Rama powinna znajdować się kilka centymetrów poniżej naszego krocza. Rozmiar roweru podawany jest w calach. Przykładowo: rower 17 cali pasuje dla osoby, która ma ok. 165 cm wzrostu. Jeśli masz ok. 175 cm, to powinnaś zakupić rower 19 cali. Duże znaczenie podczas wyboru odpowiedniego roweru ma jego długość, na którą można jednak wpłynąć dzięki drobnym modyfikacjom, np. przesunięcie siodełka, wymiana wspornika kierownicy lub zamiana kierownicy na bardziej giętą, posiadającą wysoki wznios.
Kobiety zwracają również uwagę na szczegóły, które dla mężczyzny będą mniej znaczące, np. kolor lub możliwość zamontowania koszyka. Jeśli zdecydujesz się już na konkretny rodzaj roweru, na pewno z łatwością znajdziesz model, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom.