Zarówno maty jak i panele grzewcze są bardzo wygodne w użytkowaniu i w krótkim czasie nagrzewają pomieszczenie. Ogrzewanie elektryczne zaleca się w nowoczesnym budownictwie, gdzie straty ciepła są niewielkie. Decydując się na taki rodzaj ocieplania mamy do wyboru maty grzewcze lub panele na podczerwień, które można stosować na podłodze, ścianach lub na suficie. Poniżej postaramy się wyjaśnić jak działają te źródła ciepła.
Jak to działa?
Maty grzewcze są obecne na rynku od dłuższego czasu i cieszą się rosnącym powodzeniem. W matach stosuje się przewody grzejne, które wytwarzając ciepło nagrzewają powierzchnię, pod którą zostały umieszczone, a co za tym idzie całe pomieszczenie. Komfort, jaki zapewniają maty grzewcze jest nieporównywalny z tradycyjnymi kaloryferami. Działanie odczuwalne jest już po około 10 minutach od uruchomienia systemu, a dzięki zastosowaniu termostatu możemy indywidualnie sterować temperaturą w ogrzewanym pomieszczeniu.
Panel na podczerwień dostarcza ciepło opierając swoje działanie na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. Nośnikami ciepła są wszystkie przedmioty oraz osoby znajdujące się w danej przestrzeni. Promienniki nie nagrzewają powietrza, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych kaloryferów, ale działają bezpośrednio na użytkowników. Dzięki wbudowanemu termostatowi możemy kontrolować temperaturę w zależności od potrzeb domowników.
Czy to się opłaca?
Ogrzewanie elektryczne jest bardziej opłacane od konwencjonalnego z kilku powodów. Pierwszym z nich jest łatwy montaż, który można wykonać niskim kosztem, po drugie ciepło emitowane przez maty czy panele efektywniej ogrzewa przestrzeń (niższe straty), po trzecie elektryczne systemy grzewcze praktycznie nie wymagają serwisowania. Rosnące ceny węgla dodatkowo zwiększają opłacalność alternatywnych źródeł ogrzewania domu. Ostateczne koszty instalacji mat grzewczych lub paneli na podczerwień zależą od powierzchni użytkowej, ceny prądu oraz klasy energetycznej budynku. Należy też określić czy zastosowanie grzejnika elektrycznego będzie stanowiło podstawowe czy uzupełniające źródło ciepła.
Ogrzewanie elektryczne - montaż
Ogrzewanie podłogowe nie wymaga skomplikowanego montażu, a do tego przebiega bardzo szybko. Panele grzewcze wymagają wywiercenia specjalnych otworów i umieszczenie ich na wybranej przestrzeni. Warto pamiętać, że dobrą praktyką jest instalacja promienników w okolicach okna czy balkonu, a więc w miejscach, gdzie "ucieka" ciepło. Zwykle umieszcza się je około 20 cm nad podłogą.
Maty grzewcze muszą być dostosowane do rozmiaru pomieszczenia, dlatego należy je rozłożyć na posadzce na próbę i w kolejnym kroku przyciąć siatkę we właściwym miejscu. Po rozmieszczeniu mat pokrywa się je cienką warstwą zaprawy i na niej układa posadzkę. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności należy dodatkowo zastosować izolację przeciwwilgociową. Należy pamiętać, aby omijać szczeliny dylatacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ogrzewanie podłogowe.
Alternatywa dla węgla
Ogrzewanie podczerwienią jest ekologicznym zamiennikiem opalania węglem, gazem czy olejem opałowym, nie emituje szkodliwego CO2, pyłu, ani innych odpadów, np. popiołu. Promienniki nie generują hałasu, ani nie wydzielają zapachów. Ponadto ich instalacja oznacza bezproblemowe użytkowanie nawet przed 30 lat.
Zastosowanie
Zarówno maty grzewcze, jak i promienniki podczerwieni mają bardzo szerokie zastosowanie. Można nimi dostarczać ciepło w halach magazynowych, biurach, kościołach, szkołach, hotelach, szpitalach czy kontenerach. Panel na podczerwień to także znakomity sposób ogrzewania tarasowego przydomowego lub w restauracjach.