Na wyprawkę do szpitala składają się produkty potrzebne młodej mamie i dziecku w czasie kilku dni pobytu na oddziale. Dla własnej wygody warto znaleźć na ten cel dedykowaną torbę, w którą spakujesz to, co niezbędne. Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka powinna być przygotowana we właściwym czasie. Jeśli przygotujesz te produkty odpowiednio wcześniej, będzie to z pewnością wpływało pozytywnie na samopoczucie.
Zanim zaczniemy przygotowania, warto odwiedzić wcześniej wybraną do porodu placówkę. Ma to na celu pozyskanie informacji na temat wymagań danego szpitala w tym zakresie. Warto wiedzieć, że lista potrzebnych rzeczy może się różnić i czasami to, co w jednym miejscu jest wymagane, w innym szpitalu otrzymamy w ramach porodu.
Wyprawka do szpitala dla noworodka
W przypadku maluszka niezbędne będą przede wszystkim pierwsze ubranka. Ubranka dla noworodka powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Muszą być one delikatne dla jego wrażliwej skóry. Pamiętajmy, aby po zakupie odzieży odpowiednio ją przygotować. Wszystko powinno być wstępnie przeprane w specjalnych proszkach dedykowanych dla dziecka od pierwszych dni. Pozwoli to usunąć pozostałości poprodukcyjnych, które mogłyby działać drażniąco.
Dla noworodka odpowiednia będzie bielizna taka jak: pajacyki niemowlęce, body kopertowe, półśpioszki, śpiochy, kaftaniki. Warto pamiętać również o cienkiej czapeczce.
Co będzie potrzebne dla dziecka tuż po urodzeniu?
Pieluszki jednorazowe w rozmiarze 1.
Chusteczki nawilżane - najlepiej z minimalną ilością dodatków zapachowych. Wskazane są chusteczki tzw. pure water.
Łagodny krem przeciw odparzeniom.
Pieluszki tetrowe do pielęgnacji.
Może przydać się:
rożek
otulacz
kocyk
Wyprawka do szpitala dla mamy
Przygotowując rzeczy dla siebie, warto podzielić je na te potrzebne przed porodem i po porodzie. Pozwoli to mamie zachować porządek i łatwiej odnaleźć to, co w danej chwili jest niezbędne. Wyprawka do szpitala dla mamy powinna uwzględnić zarówno odzież, jak i artykuły higieniczne. Warto zabrać ze sobą przynajmniej 2 koszule nocne ciążowe, które wyposażone będą w elementy ułatwiające karmienie piersią. Dla własnego komfortu warto wybrać koszule do karmienia uszyte ze 100% bawełny. W przypadku produktów higienicznych nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju podkładach. Chodzi zarówno o te w formie podpasek, jak i podkłady ochronne na łóżko.
Ważne, aby mieć ze sobą dokumenty tożsamości i związane z przebiegiem ciąży.
Mogą być potrzebne:
skierowanie do szpitala (nie jest wymagane);
dowód osobisty (z aktualnym nazwiskiem, ew. akt ślubu);
karta ciąży.
Warto pamiętać o zabraniu wyników badań:
ostatnia morfologia i badanie moczu;
oznaczenie grupy krwi;
HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu ciąży);
WR (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży);
USG ciążowe: ostatnie z III trymestru, a najlepiej wszystkie;
przy ujemnym czynniku Rh u matki - poziom przeciwciał anty-Rh;
wynik badania na obecność HIV;
posiew z pochwy w kierunku GBS;
Gdzie kompletować wyprawkę?
Na zakupy możemy się wybrać do lokalnego sklepu lub wygodnie skompletować wszystko w dedykowanym sklepie internetowym. Zaletą profesjonalnych sklepów niemowlęcych dostępnych w sieci Internet, są przede wszystkim niższe ceny i wygoda, co łatwo dostrzec odwiedzając np. abc-bobasa.pl. Możemy tam liczyć również na praktyczne listy najpotrzebniejszych produktów i profesjonalną pomoc.