Policjanci w całym kraju organizują cykl debat, których celem jest diagnozowanie problemów dotykających lokalną społeczność lub środowisko i określanie sposobów ich rozwiązania.
W wydarzeniu udział wzięli m.in: mł. insp. Marek Jamroz, komendant KPP w Biłgoraju, przedstawiciele samorządów, ale też mieszkańcy, w tym młodzież szkolna.
Wszystkich obecnych w sali kameralnej Biłgoraju witała oficer prasowa KPP asp. Joanna Klimek.
- Dzisiejsza debata poświęcona została bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Skierowana została w szczególności do młodych kierowców - wyjaśnia asp. Klimek i dodaje: - Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa. Każda decyzja, którą podejmujemy na drodze niezależnie od tego czy poruszamy się pieszo, czy kierujemy samochodem lub jednośladem może mieć poważne konsekwencje.
Głównym celem czwartkowej debaty było uświadomienie mieszkańcom tego, jakie skutki może mieć pośpiech, brak uwagi i lekceważenie przepisów ruchu drogowego.
Tylko w tym roku na drogach powiatu biłgorajskiego doszło do 29 wypadków, w których zginęło 10 osób. Za każdym z tych zdarzeń kryje się ludzka tragedia. Dotyka ona nie tylko poszkodowanych lecz także sprawców i rodzin tych osób.
By przekazać szczegółowe dane statystyczne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym przygotowana została prezentacja, którą przedstawił asp. szt. Adam Granda z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.
Mówił m.in. o tym, jakie są główne przyczyny wypadków, pokazał też zdjęcia z tragicznych zdarzeń, by przestrzec przed brawurą na drodze. Obecni na debacie mogli też usłyszeć wskazówki, jak zachować się na miejscu wypadku, jak również jakie są konsekwencje jazdy po alkoholu.
Podczas prezentacji przypomniano również o nowym taryfikatorze mandatów, który obowiązuje od tego roku, a zakłada znacznie wyższe niż dotychczas kary z przewinienia drogowe.
Część spotkania poświęcona była też kwestii aplikacji takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.