Na przestrzeni ostatnich lat Dogecoin kurs wielokrotnie potrafił zaskoczyć dynamicznymi wzrostami. To sprawiło, że projekt ten zwrócił uwagę wielu osób i zyskał miano wręcz kultowego. Co ciekawe, od wielu lat Dogecoin utrzymuje się w ścisłej czołówce kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Na czym polega fenomen tej kryptowaluty? Co warto wiedzieć o tym projekcie? Między innymi na te pytania próbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty Dogecoin?
Dogecoin to kryptowaluta, która powstała jako żart, który powstał jako odpowiedź na ryzykowne inwestycje na rynku kryptowalut. Twórcy tego projektu Billy Markus i Jackson Palmer, podjęli decyzję, że ich projekt powinien mieć luźny i żartobliwy charakter. Dlatego nazwa oraz logo Dogecoin nawiązują do popularnego mema, w którym główną postacią jest znany z internetowych memów pies rasy Shiba Inu.
Dogecoin opiera się na strukturze protokołu Litecoina. Charakterystyczną cechą Dogecoina jest nieograniczona podaż. W przeciwieństwie do niektórych kryptowalut, które mają ograniczoną podaż, jednostki DOGE mogą być stale "dodawane/dodrukowywane" do sieci a to sprawia, że kurs Dogecoina jest narażony na inflacje tak samo jak większość walut FIAT. Oczywiście nie jest to regułą w świecie kryptowalut, gdyż niektóre projekty (np. Bitcoin) mają ograniczoną podaż dzięki czemu charakteryzują się silną presją deflacyjną.
Dogecoin charakteryzuje się stosunkowo niskim kosztem transakcji. Z tego powodu bywa wykorzystywany do mikropłatności. Co ciekawe, Dogecoin wyróżnia się całkiem szybkim czasem przetwarzania transakcji, gdyż przetworzenie bloku trwa około minuty. Dla porównania Bitecoin wykonuje tą samą czynność w ciągu 10 minut.
Dogecoin to bardzo popularna kryptowaluta z mocno zaangażowaną i lojalną społecznością. Jednak mimo to nie jest to projekt, który ma bardzo precyzyjnie określoną ścieżkę rozwoju (tak jak np. Ethereum lub Cardano).
Na temat Dogecoina warto wiedzieć przede wszystkim to, że jest to kryptowaluta, która charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznymi ruchami cenowymi. Fakt ten sprawia, że nawet w ryzykownym świecie kryptowalut Dogecoin wyróżnia się jako wyjątkowo ryzykowne aktywo inwestycyjne. Jednak fakt ten wbrew pozorom wcale nie odstrasza spekulantów. Niektórzy właśnie w dynamicznych fluktuacjach cenowych widzą szansę na uzyskanie ponad przeciętnych zwrotów z inwestycji.
Z czego wynika fenomen Dogecoina?
Na fenomen Dogecoina składa się co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, jest to humorystyczny charakter, który przyciąga uwagę internetowej społeczności.
Po drugie, Dogecoin to kryptowaluta, która przyciągnęła uwagę wielu topowych postaci w świecie kryptowalut, na czele z Elonem Muskiem, który od czasu do czasu zamieszczał posty na portalu Twitter nawiązujące do DOGE.
Po trzecie, Dogecoin wyróżnia się niskimi opłatami transakcyjnymi i szybkimi transakcjami dzięki czemu może być wykorzystywany do mikropłatności (dzięki czemu szczególnie kilka lat temu był intensywnie wykorzystywany do dawania tipów w Internecie np. w serwisie Reddit).
Poza tym, trzeba zauważyć, że uwagę społeczności zwrócił fakt, że kurs Dogecoin wielokrotnie w krótkim czasie potrafił osiągać oszołamiające wzrosty. Na przykład, w 2021 roku, podczas hossy na rynku kryptowalut wartość Dogecoina wzrosła o kilka tysięcy procent w krótkim okresie czasu, co skłoniło wiele osób do inwestycji i spekulacji na rynku. Co ciekawe, Dogecoin potrafił wzrosnąć nawet o kilkaset procent w ciągu 24 godzin (np. 28 stycznia 2021).
Powyższe czynniki sprawiły, że zainteresowanie Dogecoinem stało się wyjątkowo duże i tym samym Dogecoin uzyskał silna pozycję w świecie kryptowalut. Czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, że od długiego czasu utrzymuje się w top20 lub nawet top10 kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej.