Pretekstem do organizacji sobotniego wydarzenia jest 85. rocznica walk, które we wrześniu 1939 roku w okolicach Obszy prowadziła z hitlerowcami 21 Dywizja Piechoty Górskiej, i bohaterskiej śmierci jej dowódcy generała Józefa Kustronia.
- Wszystkie, tworzące tę formację pułki pochodziły ze Śląska, a spadkobierczynią tradycji dywizji jest obecna 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z dowództwem w Rzeszowie. Chcemy upamiętnić poległych tutaj żołnierzy i przypomnieć to co wydarzyło się podczas kampanii wrześniowej, a jednocześnie pokazać mieszkańcom współczesne wojsko, czyli stacjonujące w okolicy jednostki - mówi Krzysztof Neścior, inicjator wydarzenia i dyrektor Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Jego dziadek i wujek walczyli we wrześniu 1939 roku w okolicach Obszy, a on sam często ją odwiedza.
Delegacje muzeum z Cieszyna, obszańskiego samorządu i wojska, złożą kwiaty w miejscu, w którym zginął generał Kustroń, znajdujące się między Obszą a Ułazowem na Podkarpaciu. Odwiedzą także zbiorową mogiłę żołnierzy, poległych w czasie wojny, na miejscowym cmentarzu oraz odsłonią tablicę edukacyjną w skansenie przy Zagrodzie Roztocze.
- Będzie ona jednocześnie przypominać o historycznych wydarzeniach i zachęcać, odwiedzających to miejsce, by lepiej poznali miejscowy szlak wojenny - zapowiada dyrektor Neścior.
Jednocześnie w Obszy będzie można zobaczyć obraz współczesnej armii. Od sobotniego południa na placu przy miejscowym kościele swój sprzęt, w tym karabiny, zestawy przeciwlotnicze i transportery opancerzone, będą prezentować jednostki wojskowe z Hrubieszowa, Lublina, Przemyśla, Rzeszowa i Zamościa. Czynny będzie także punkt Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Oprócz pokazów organizatorzy zapraszają do strefy rodzinnej z bezpłatnymi placami zabaw dla dzieci, malowaniem twarzy, zabawy z bańkami mydlanymi i zajęcia plastyczne. W części artystycznej z zestawem patriotycznych pieśni wystąpi młodzież z ogniska muzycznego, które w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy prowadzi Tadeusz Kubów.