SOS Wioski Dziecięce już od ośmiu lat prowadzą projekt edukacyjny #JestemzSOS, w ramach którego doświadczone edukatorki rozmawiają z dziećmi na ważne dla nich tematy. Dotychczas, specjaliści stowarzyszenia dotarli do ponad 126 tys. uczniów i uczennic polskich szkół, poruszając tematy, takie jak: Empatia i tolerancja, Przeciwdziałanie cyberprzemocy, Samoakceptacja i Komunikacja w różnorodności, a od teraz, w całej Polsce dostępne są również lekcje nt. Uważności.
Dlaczego to tak ważne?
Badania wykazują, że dzieci, które regularnie ćwiczyły uważność są nie tylko bardziej odporne na stres czy codzienne wyzwania w szkole, ale wykazują również większą empatię wobec innych, lepszą koncentrację oraz wyższą samoocenę.
- Dzieci zaczynają lepiej rozumieć swoje emocje, potrafią się relaksować i zatrzymać na chwili obecnej. Podczas warsztatów pokazujemy dzieciom jak zaopiekować się trudnymi emocjami czy natłokiem myśli. Wykonujemy proste ćwiczenia oddechowe i z uważnością przyglądamy się temu, co dzieje się w naszym ciele, umyśle i wokół nas, a co najważniejsze bez oceniania tego - komentuje Katarzyna Kopczyńska-Kwiatek, koordynatorka projektu #JestemzSOS.
- Pamiętajmy, że czas dorastania jest dla nastolatków niezwykle intensywnym okresem życia, któremu towarzyszą różne emocje, w tym trudne. Uważność i samoświadomość pomagają dzieciom lepiej poznawać i rozumieć siebie samych, a to przekłada się na zdobywanie umiejętności budowania trwalszych relacji, tworzenie przestrzeni do marzeń czy planów związanych z dalszą edukacją i rozwojem. Niespokojna głowa i ciało utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają osiągnięcie tego - dodaje Angelika Madejska, edukatorka projektu.
Jak zgłosić szkołę?
To proste! Wystarczy wejść stronę www.jestemzsos.org i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Warsztaty trwają 45 minut i są przeznaczone dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. W ofercie wciąż dostępne są również zajęcia nt. Tolerancji i empatii, Samoakceptacji, Komunikacji w różnorodności oraz Przeciwdziałaniu cyberprzemocy.