Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2024.09.17 13:52

Podstawowa wiedza o RTG uzębienia

Dobry stan jamy ustnej to inwestycja, ale bez wątpienia nie należy jej unikać. Chodzi nie tylko o leczenie, ale i profilaktykę. Kluczową rolę w tych procesach odgrywa RTG zębów. Postanowiliśmy więc przybliżyć Ci ten temat.
Podstawowa wiedza o RTG uzębienia
Podstawowa wiedza o RTG uzębienia

Rodzaje RTG zębów

Dla większości z nas prześwietlenie zębów to rzecz oczywista. Jednakże z punktu widzenia stomatologa kwestia jest bardziej złożona. Dzieli się na kilka kategorii. Oto najważniejsze z nich.

RTG punktowe

To najczęstsze RTG zębów, czyli badanie rentgenowskie wybranego punktu w jamie ustnej. Ten typ diagnostyki stomatologicznej wykorzystywany jest choćby w celu oceny stanu korzeni zębów trzonowych. Badanie trwa dosłownie chwilę i jest całkowicie bezbolesne. Można się o tym przekonać w gabinecie rtg wrocław krzyki na przykład.

Czym jest RTG pantomograficzne?

To w gruncie rzeczy inne określenie panoramicznego zdjęcia RTG. Chodzi więc o cały zakres uzębienia z uwzględnieniem dosłownie wszystkich elementów składowych tej części ciała. Przydaje się to przy leczeniu ortodontycznym. Niemniej tak obszerne badanie RTG zębów lekarz stomatolog zleca zwykle podczas diagnostyki trudnych przypadków. Urazów powypadkowych, chociażby.

RTG cefalometryczne

A co to jest celafometria? To jeden z podstawowych elementów leczenia ortodontycznego, choć nie tylko. Chodzi bowiem o zdjęcie RTG zębów wraz z czaszką z pozycji bocznej. Widać więc doskonale zgryz, podniebienie itd. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić zakres wady zgryzu bądź innych zjawisk w kontekście dużo szerszym niż umożliwia to inne RTG zęba.

Jak przechowywać zdjęcie RTG zęba?

Bez względu na rodzaj badania RTG mamy do czynienia z materiałem fotochemicznym. Mowa tu oczywiście o zdjęciu rentgenowskim. W formie analogowej należy je przechowywać z dala od światła i wilgoci. Najlepiej w kopercie, która następnie trafi do szuflady. To jednak nie ma znaczenia w przypadku zdjęć cyfrowych, które oferuje każdy nowoczesny gabinet RTG stomatologicznego.

Jak długo trzymać RTG zębów? Zdecydowana większość przypadków ma charakter doraźny. Lekarz zaleca zrobienie badania, dokonuje diagnozy i przeprowadza leczenie. Później zdjęcie ma już charakter archiwalny, może posłużyć do porównań bądź ewentualnej korekty. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, więc lepiej nie pozbywać się takich materiałów, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby.

Tylko liznęliśmy temat, to prawda. Niemniej to wystarczy, aby zaprezentować znaczenie RTG w stomatologii. Zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów jest ono bardzo wielkie, choć samo prześwietlenie zębów zajmuje kilka minut.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 390
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:17 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w poniedziałek, godzina 15:19 Wola Dereźniańska
Nie żyje zasłużony strażak
27 października 2024 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w piątek, godzina 08:51 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w poniedziałek, godzina 10:50 Smólsko Małe
Samochód w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 10:25 Powiat
Gminy Aleksandrów, Biłgoraj, Józefów i Księżpol z przerwami w dostawie prądu
w piątek, godzina 11:33 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
w środę, godzina 12:50 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w poniedziałek, godzina 10:03 Tarnogród
Poranna kolizja z sarną
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball